Warunki w Tatrach 10-12 października

piątek, 10 październik 2014 00:02

Deszczu mamy już dosyć. Pochmurne prognozy wpędzają w melancholijny nastrój jesiennego oczekiwania na uśmiech aury. No więc mamy niespodziankę – w ten weekend na niebie będzie gościć słońce.

Dziś piątek, 10 dzień października. Słońce powitało nas o godzinie 6.54 i opuści o 17.58. Nie da się ukryć, że dnia nieuchronnie ubywa. Ten fakt blednie jednak przy wiadomości, że ten dzień naprawdę nadaje się do wykorzystania w górach.

 

TPN informuje, że obecnie w Tatrach panują dobre warunki. Utrudnieniem może być silny wiatr na dużych wysokościach. Część szlaków jest błotnista. Wybierając się w szczytowe partie należy wziąć pod uwagę zalegający gdzieniegdzie zmrożony śnieg.

 

Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska, Dolina Lejowa i szlak z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły. Na utrudnienia, ze względu na prowadzony remont, możemy być narażeni na odcinkach szlaków: Wyżnia Przełęcz Kondracka - Kopa Kondracka, Rusinowa Polana - Gęsia Szyja oraz na Drodze pod Reglami na odcinku Dolina Kościeliska - Gronik.

 

Piątek 10 października

Dziś w Tatrach pogodnie. Od rana na niebie przeważa słońce (łączny czas nasłonecznienia: 7h). Zachmurzenie w ciągu dnia może narastać, nie przekroczy jednak 20-30% nieba. Możemy więc dziś liczyć na wspaniałe widoki. Ciśnienie będzie się wahać wokół 1017 hPa (pomiar: Kasprowy Wierch). Nie spodziewamy się dziś opadów deszczu ani śniegu. Południowo-zachodni wiatr w porywach osiągać będzie siłę ok. 25 km/h.

 

Czeka nas również przyjemna, jesienna, ciepła temperatura. Na wysokości dolin tatrzańskich odczujemy dziś 17 st. C. W strefie tatrzańskich szczytów (ok. 2000 m n.p.m.) temperatura maksymalna wyniesie 10 st. C. Wilgotność ok. 65%, termika: Zimno i sucho.

 

Sobota 11 października

Kolejny dzień weekendu zapowiada się równie atrakcyjnie jak piątek. Ponownie spodziewamy się uśmiechu słońca (łączny czas nasłonecznienia: 8h). Pogodnego nieba nie będą przysłaniać chmury (zachmurzenie lokalnie narastające do 20-30% nieba). Co więcej, sobota także najprawdopodobniej będzie dniem wolnym od opadów atmosferycznych. Południowo-zachodni wiatr w porywach może osiągać 25 km/h. Ciśnienie: 1016 hPa, nadal będzie się wahać.

 

Maksymalna temperatura jakiej w sobotę spodziewamy się na wysokości ok. 1000 m n.p.m. wynosi 18 st. C. w strefie wierzchołków gór nadal ciepło: 11 st. C. Wilgotność: ok. 69%, termika: zimno i sucho.

 

Niedziela 12 października

Ostatni dzień weekendu zapowiada się nieco mniej optymistycznie. Niedzielne niebo przysłoni więcej chmur (zachmurzenie umiarkowane, do 50% nieba; łączny czas nasłonecznienia: 4h). Ciśnienie 1017 hPa, padać nie powinno (0 mm/12h). Południowo-zachodni wiatr nieco osłabnie, w porywach osiągając maksymalnie 11 km/h.

 

Na wysokości tatrzańskich dolin nadal utrzymywać się będzie przyjemne ciepło: 17 st. C. Tam, gdzie znajduje się strefa szczytów (ok. 2000 m n.p.m.) spodziewamy się 10 st. C. wilgotność: ok. 65%, termika: zimno i sucho.

 

Prognoza warunków została sporządzona na podstawie danych z godzin nocnych (23.30) dnia 09.10.2014 r. Pamiętajmy, że pogoda w górach bywa kapryśna. Wybierając się w góry zawsze należy sprawdzać aktualne prognozy i bacznie obserwować niebo. Piękna, jesienna aura zachęca do wędrówki, korzystajmy z weekendu. Jak zawsze – z głową pełną pasji, ale i rozsądku.

 

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować