Warunki w Tatrach 3-5 października

czwartek, 02 październik 2014 23:18

Październik zazwyczaj jest miesiącem, w którym występuje największe prawdopodobieństwo wystąpienia długiego okna pogodowego w Tatrach. Cóż, zdaje się że jeszcze nie na to pora.

Dziś piątek, trzeci dzień października. Nowy miesiąc nie wita nas bezchmurnym niebem. Słońce pojawiło się dziś na zakopiańskim niebie o godzinie 6.40 i nie opuści go przed kolejne 11 godzin i 37 minut (zachód o 18.17). Dzień jest coraz krótszy. Pamiętajmy o tym planując wyjście w góry. Czołówka powinna być obowiązkowym elementem naszego wyposażenia.

 

TPN informuje, że w Tatrach obecnie panują zróżnicowane, częściowo niekorzystne warunki. Szlaki są mokre i śliskie, na odcinkach leśnych błotniste. Powyżej 1900 m n.p.m. panują trudne warunki: na szlakach zalega cienka warstwa śniegu, w wielu miejscach występują oblodzenia. Dodatkowo warunki może pogorszyć ograniczona widzialność spowodowana mgłą i padającym deszczem.

 

Wyjście w wyższe partie gór nie jest zalecane. Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska, Dolina Lejowa i szlak z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły.

 

Piątek, 3 października

Piątek pochmurny. Do południa zachmurzenie umiarkowane, które w ciągu dnia będzie się jednak rozwijać (do 90% nieba). Po południu lokalnie mogą wystąpić przelotne opady deszczu (ok. 0.2mm/12h), w wyższych partiach deszczu ze śniegiem. Zaznamy dziś niewiele słońca, choć do południa będzie zaznaczać swoją obecność za chmurami (łączny czas nasłonecznienie do 1h). Na wysokości dolin tatrzańskich spodziewamy się dziś maksymalnie 9 st. C. W szczytowych partiach gór temperatura wyniesie 2 st. C., odczuwalna w okolicach 0 st. C. Wiejący z północnego wschodu wiatr w porywach osiągać będzie do 13 km/h. Ciśnienie 1027 hPa (pomiar – Kasprowy Wierch), będzie pomału spadać. Wilgotność powietrza: około 76% termika: zimno i mokro.

 

Sobota, 4 października

Kolejny dzień weekendu, sobota, nie będzie mocno odbiegać od warunków pogodowych dnia poprzedniego. W ciągu dnia zachmurzenie duże (do 90% nieba), z niewielkimi przejaśnieniami (do 2h nasłonecznienia). Nie ominie nas również deszcz (do 2mm/12h), który może nasilić się w godzinach popołudniowych. Na wysokości około 1000 m n.p.m. spodziewamy się maksymalnie 10 st. C. W strefie wierzchołków Tatr temperatura oscylować będzie wokół 4 st. C. Wiejący ze wschodu wiatr w porywach osiągać będzie 10 km/h. Ciśnienie 1021 hPa nadal będzie spadać. Wilgotność powietrza ok. 77%, termika: zimno i mokro.

 

Niedziela, 5 października

Niedziela na chwilę obecną zapowiada się jako najbardziej korzystny dzień pod względem warunków pogodowych, choć aura będzie kapryśna. W ostatni dzień weekendu nadal pochmurno, spodziewamy się jednak również rozpogodzeń (łączny czas nasłonecznienia do 5h). Tym niemniej należy się z wystąpieniem opadów deszczu (do 0.4mm/12h). Maksymalna temperatura na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 12 st. C. na wysokości ok. 2000 m n.p.m. spodziewamy się 4 st. C. Północno-wschodni wiatr w porywach może osiągać 10 km/h. Ciśnienie 1019 hPa, powoli zacznie rosnąć. Wilgotność: ok. 74%, termika: mokro i zimno.

 

Prognoza warunków została sporządzona na podstawie danych z godz. 23. dnia 02.10.2014 r. Pamiętajmy, że aura w górach bywa kapryśna. Planując wyjście zawsze należy sprawdzać aktualne prognozy pogody. Warunki jakie panują w Tatrach nie należą do łatwych. Pamiętajmy o tym, że nawet jeśli w górze świeci słońce, pod nogami może być ślisko i niebezpiecznie. Udanego weekendu!

 

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować