Warunki w Tatrach 26-28 września

piątek, 26 wrzesień 2014 10:34

Jeszcze nie zdążyliśmy zobaczyć całej gamy jesiennych kolorów w Tatrach, a już zrobiło się biało. Wierzchołki gór pokrywa warstwa śniegu, a one same toną we mgłach. Tak zaczyna się weekend.

Dziś piątek, 26. dzień września. Słońce wstało o godzinie 6.31, starannie kryjąc się w niskim pułapie chmur. Po 11 godz. i 59 min. dzień ustąpi nocy (zachód: 18.31). TPN informuje, że  ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska; Dolina Lejowa i szlak z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły. Ponadto w związku z remontem szlaków niewielkie utrudnienia występują na odcinkach Wyżnia Przełęcz Kondracka - Kopa Kondracka oraz Rusinowa Polana - Gęsia Szyja.
     
W Tatrach panują niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. Poniżej linii schronisk szlaki są mokre i śliskie. Od wysokości ok. 1500 m n.p.m. napotykamy już warunki zimowe. Szlaki pokrywa warstwa śniegu, występują również oblodzenia.  Mgła i padający deszcz, a partiach szczytowych śnieg z deszczem i śnieg ograniczają widoczność i utrudniają orientację w terenie. Wyjście w wyższe partie Tatr jest niezalecane.
   
Pogoda w piątek nie pozostawia wielu możliwości górskich. Od rana jest mglisto i deszczowo. Opady (do 7.4 mm/ 12 h) występować mogą do końca dnia, w wyższych partiach gór okresowo śnieg i śnieg z deszczem. Nie ma co się spodziewać, że słońce wyjrzy zza gęstych chmur (0 h nasłonecznienia). Jest zimno. W partiach reglowych około 8 st. C. Na wysokości 2000 m n.p.m. maksymalnie będzie dziś 4 st. C. Temperatura odczuwalna jest niższa (0 st. C.). Wiejący z zachodu wiatr w porywach może osiągać 40 km/h. Ciśnienie 1019 hPa powoli będzie wzrastać. Wilgotność ok. 86%; termika: zimno i mokro.
   
Sobota przedstawia się nieco bardziej optymistycznie, choć wciąż daleko jej do ideału. Początkowo zachmurzenie umiarkowane, około południa zacznie wzrastać (do 90% nieba). Okresami spadnie deszcz (ok. 2.4 mm/ 12 h), w wysokich partiach gór śnieg. Łączny czas nasłonecznienia: 1 h. Północno-zachodni wiatr w porywach może osiągać 25 km/h. Na wysokości tatrzańskich dolin spodziewamy się maksymalnie 9 st. C. W strefie wierzchołków gór (2000 m n.p.m.) 4 st. C. Ciśnienie 1025 hPa nadal będzie wzrastać. Wilgotność ok. 88%, termika: zimno i mokro.
   
Niedziela zapowiada się jako najbardziej korzystny pod względem warunków pogodowych dzień do wyjścia w góry. Jest szansa na słońce (łącznie do 10 h nasłonecznienia). Od rana niebo będzie niemal bezchmurne (w ciągu dnia zachmurzenie 10-20% nieba). Tego dnia nie spodziewamy się opadów atmosferycznych. Wiejący z południowego zachodu wiatr w porywach będzie osiągać 10 km/h. Ciśnienie 1028 hPa, powoli zacznie spadać. Będzie cieplej. Na wysokości dolin tatrzańskich spodziewamy się maksymalnie 16 st. C. W strefie wierzchołków gór (ok. 2000 m n.p.m.) 9 st. C. Wilgotność 51%, termika: zimno i sucho.
   
Prognoza warunków została sporządzona na podstawie danych z godzin porannych dnia 26. 09. 2014 r. Wybierając się w góry zawsze należy sprawdzać aktualne wykresy i brać pod uwagę możliwość nagłych, radykalnych zmian w pogodzie. Pamiętajmy, że nawet dobra aura nie gwarantuje korzystnych warunków do uprawiania turystyki. W wyższych partiach gór musimy liczyć się z niespodziankami, jakie serwuje specyfika zimy. Bądźcie ostrożni. Udanego weekendu!

 

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować