Warunki w Tatrach 19-21 września

piątek, 19 wrzesień 2014 10:12

 

To nie złudzenie. W Tatry zawitało łagodne, jesienne słońce. Okrasiło niebo w czwartek, zostanie również na piątek. Tylko co dalej?

Dziś mamy 19. dzień września. Po pogodnym czwartku wszyscy z nadzieją spoglądamy na niebo. Nie zawiedziemy się – piątek to najbardziej korzystny pod względem warunków dzień weekendu na wyjście w góry. Niektórzy szczęśliwcy już tam są. Słońce wstało o godzinie 6.21 i nie zamierza opuścić nieba przez kolejne 12 godz. 25 min. (zachód 18.46).
   
TPN informuje, że obecnie w Tatrach panują dobre warunki do uprawiania turystyki pieszej. W godzinach porannych trzeba uważać na oblodzenia, które mogą już występować na dużych wysokościach. Niektóre szlaki w partiach reglowych są błotniste. W związku z remontem niewielkie utrudnienia występują na odcinkach Wyżnia Przełęcz Kondracka - Kopa Kondracka oraz Rusinowa Polana - Gęsia Szyja.
   
Piątkowa aura od rana zachęca do wyjścia w góry. Możemy liczyć na sporą jak na jesień dawkę słońca (łączny czas nasłonecznienia do 8 h). Nie powinno również padać. W ciągu dnia niemal bezchmurnie, choć wraz z kolejnymi godzinami zachmurzenie będzie wzrastać (20% - 30% nieba).
   
Na wysokości tatrzańskich dolin spodziewamy się maksymalnie 16 st. C. Wyżej, w strefie występowania kosówki 12 st. C. W rejonach szczytowych termometry pokażą dziś 9 st. C. Pamiętajmy, że temperatura odczuwalna może być niższa. Południowy wiatr w porywach może osiągnąć do 40 km/h. Ciśnienie 1019 hPa (pomiar dla Kasprowego Wierchu), będzie pomału spadać. Wilgotność 45%; termika: zimno i sucho.
   
Sobota zapowiada się już mnie korzystnie. W ciągu dnia deszczowo (do 4,8 mm/12 h), z niewielkimi przejaśnieniami (do 3 h nasłonecznienia). Zachmurzenie duże, lokalnie może sięgać  90% nieba. Wiejący z południowego zachodu wiatr w porywach może osiągać siłę do 25 km/h. Na wysokości ok. 1000 m n.p.m. maksymalna temperatura wyniesie 17 st. C. W strefie partii szczytowych 11 st. C. Ciśnienie 1015 hPa, wilgotność ok. 78%. Termika: mokro i zimno.
   
Niedziela również nie szykuje nam niespodzianki. Zapowiada się jako deszczowy dzień z pełną kaprysów aurą. Pesymistyczne prognozy ostrzegają przed możliwymi burzami i towarzyszącym im intensywnym opadom deszczu (5.2 mm/ 12 h). W ciągu dnia zachmurzenie duże, lokalnie do 90% nieba. Łącznie czekają nas tylko 2 h nasłonecznienia. Zachodni wiatr zelżeje, w porywach osiągając do 12 km/h. Ciśnienie 1012 hPa będzie pomału rosnąć. Na wysokości tatrzańskich dolin spodziewamy się maksymalnie 16 st. C. W strefie wierzchołków Tatr tylko 9 st. C. Wilgotność ok. 68%, termika: mokro i zimno.
   
Prognoza warunków została sporządzona na podstawie danych z godzin porannych dnia 19.09.2014 r. Wybierając się w góry zawsze należy sprawdzać aktualne zapowiedzi oraz brać pod uwagę możliwość niespodziewanego załamania pogody. W Tatrach jest pięknie, nie zapominajmy jednak jak błyskawicznie potrafi się tam zrobić zimno i ślisko. Obserwujmy więc niebo i odpowiednio do naszego doświadczenia, pogody i sił dobierajmy szlaki. Udanego weekendu!

 

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować