Czy warto chodzić po górach w deszcz?

poniedziałek, 15 wrzesień 2014 11:33

Większość turystów, wybierając się w Tatry, nastawia się na rozkoszowanie się pięknem gór i zapierającymi dech w piersiach widokami.

Gdy jednak okaże się, że w terenie trafia się zła pogoda, pojawia się rozczarowanie i szybka decyzja o odwrocie. Czy na pewno zawsze słuszna? Czy można czerpać przyjemność z gór w deszcz?

Wielu z tych, którzy wycofują się, gdy tylko spadnie kilka kropel deszczu lub z tych, którzy w ogóle odwołują wyjazd, jeśli prognozy są słabe, prawdopodobnie nigdy nie dowie się, jak cudownym widokiem są Tatry kipiące deszczowymi chmurami i mgłami w dolinach. Czasem naprawdę warto zmoknąć.

Warto zmoknąć i przemarznąć także w sytuacji, gdy zupełnie nic nie widać. Przecież zdobycie wymarzonego szczytu zawsze daje satysfakcje. Owszem, duma z podejścia w trudnych warunkach nie osłodzi braku widoków, ale za to na pewno podniesie na duchu – pokaże człowiekowi, że stać go na dużo więcej niż tylko komfortowa podróż w pełnym słońcu. Obycie z trudnymi warunkami pomoże także przygotować nas na sytuacje nieoczekiwane, gdy pogoda całkowicie nas zaskoczy.

Oczywiście czerpanie przyjemności z podróżowania w ciężkich warunkach ma sens tylko wtedy, gdy jest to przemyślana i zachowawcza trasa. Osoby pchające się w deszczu na Kościelca czy Orlą Perć nie uraczą ni krzty przyjemności, za to najedzą się śmiertelnego strachu – i to w najlepszym wypadku.
Co innego ci, którzy w tym czasie będą podziwiać deszczowe mgły na zboczach Tatr Zachodnich. Nie trzeba też dodawać, że ową przyjemność można czerpać tylko wówczas, gdy jest się ciepło i przeciwdeszczowo ubranym.

Osobiście rezygnuję z wyjścia w góry bardzo rzadko. Zawsze przecież można zawrócić, przeczekać gorszy moment lub zmodyfikować trasę. Pogoda w górach zmienia się bardzo szybko, ale nie oznacza to tylko, że może się załamać w sposób nagły, ale także to, że może się w kilkanaście minut z paskudnej przeistoczyć w przepiękną.

Oczywiście powyższe uwagi nie mają zastosowania, gdy mówimy o deszczu, któremu towarzyszy burza. Wówczas należy zawracać natychmiast.

 

Krzysztof Barcik

Fot. Krzysztof Barcik

Oceń ten artykuł
4.50
4
Zaloguj się, by skomentować