Warunki w Tatrach 12-14 września

piątek, 12 wrzesień 2014 10:17

Gdzie są promienie późnoletniego słońca? Rześkie powietrze i krzepiąco chłodne dni? Rdzawe kolory? Jeszcze ich nie ma. Na razie… pada deszcz, który choćby chciał, nie zdominuje jednak całego weekendu.

Dziś piątek, 12. dzień września. Słońce leniwie wstało nad Tatrami o godzinie 6.11. Po niecałych 13 godzinach odda niebo w panowanie nocy. Zachód słońca nastąpi dziś o 19.01. Od rana mglisto, wilgotno, część szczytów spoczywa w chmurach. TPN informuje, że po nocnych opadach deszczu szlaki są mokre i śliskie. Stosunkowo niski pułap chmur może utrudnić orientację w terenie. Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są szlaki turystyczne: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska; Dolina Lejowa i szlak z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły.
   
Piątek nie zachwyca. Przez zdecydowaną większość dnia niebo przysłaniać będą chmury (zachmurzenie narastające do 90% pokrycia nieba). Musimy liczyć się również z opadami deszczu, który do godziny 14. będzie miał charakter przelotny, później intensyfikując się do ulewnych zrywów (do 3.2 mm/12 h). Miejscami możemy liczyć na niewielkie przejaśnienia (czas nasłonecznienia do 3 h), nie jest to jednak korzystny dzień na wyjście w góry.
   
Jest wilgotno (ok. 63%) i ciepło. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się dziś na wysokości dolin tatrzańskich wynosi 18 st. C. Na wysokości ok. 2000 m n.p.m.: 11 st. C (odczuwalna nieco niższa). Niektóre prognozy oprócz opadów deszczu zapowiadają również popołudniowe burze, należy wziąć to pod uwagę. Północno-wschodni wiatr w porywach będzie osiągać siłę 45 km/h. Ciśnienie ok. 1014 hPa będzie powoli rosnąć. Termika: zimno i mokro.
   
Sobota wydaje się być najbardziej korzystnym pod względem warunków dniem weekendu. Rano pomiędzy szczytami zalegać mogą mgły, znacznie zmniejszając widoczność. W ciągu dnia zachmurzenie umiarkowane, zmienne (do 80% nieba). Do południa przejaśnienia (łączny czas nasłonecznienia do 4 h), również tego dnia należy spodziewać się przelotnych opadów deszczu.
   
Maksymalna temperatura na wysokości ok. 1000 m n.p.m. wyniesie 16 st. C. W strefie tatrzańskich szczytów spodziewamy się 9 st. C. Północno-wschodni wiatr zelżeje, w porywach osiągając do 20 km/h. Ciśnienie ok. 1016 hPa. Wilgotność powietrza 68%. Termika: zimno i mokro.
   
Niedziela to zbiór wielu możliwości. Najprawdopodobniej czeka nas pochmurny dzień z przejaśnieniami (zachmurzenie narastające po południu do 90% nieba; czas nasłonecznienia 2 h). Deszcz również nie ominie Tatr, właściwie w ciągu całego dnia występować mogą przelotne opady (do 4.0 mm/12 h). Lokalnie nie wykluczone również popołudniowe burze.
   
Na wysokości dolin ciepło, nawet 19 st. C. W strefie tatrzańskich szczytów spodziewamy się ok. 12 st. C. Północno-wschodni wiatr w porywach może osiągać 40 km/h. Ciśnienie będzie powoli rosnąć. Wilgotność powietrza nadal znaczna: ok. 70%. Termika: zimno i mokro.
   
Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 12.09.2014 r. Wybierając się w góry zawsze należy sprawdzać aktualne komunikaty zakładając, że pogoda w Tatrach potrafi być kapryśna. Dzień jest coraz krótszy, na szlakach jest ślisko a w godzinach porannych i po zachodzie słońca spodziewamy się mgieł, które mogą znacznie utrudnić orientację. Planujmy wyprawy adekwatnie do naszych sił, doświadczenia i warunków tak, aby w pełni bezpiecznie cieszyć się wyprawą. Udanego weekendu!

 

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować