Warunki w Tatrach 5-7 września

piątek, 05 wrzesień 2014 10:41

Pierwszy weekend września będzie łaskawy dla dobrych obserwatorów nieba. Bo niby słońce kusi, a jednak prognozy mówią o chmurach i deszczu. Nie dajmy im się zaskoczyć.

Dziś piątek, lato łaskawie żegna się z górami. Nadal jest zielono, ale gdzieś między kamieniami sit skucina decyduje się na rumieńce i rdzawo się uśmiecha. Słońce wstało o godzinie 6.01, zajdzie o 19.16. Uwaga! To oznacza, że dzień trwa 13 godz. i 15 min. Godzina 20 to ciemność – czołówka w plecaku i racjonalne plany wędrówki to już obowiązek.

TPN informuje, że w ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne, nadal zamknięte są następujące szlaki: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska; Dolina Lejowa i szlak z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły. W Tatrach panują dobre warunki do uprawiania turystyki pieszej. Niektóre szlaki w partiach reglowych są mokre i błotniste. W związku z remontem szlaku niewielkie utrudnienia występują na odcinku  Wyżnia Przełęcz Kondracka - Kopa Kondracka.
    
Dzisiejszy dzień według prognoz wraz z sobotą są najlepsze pod względem warunków pogodowych. Nie oznacza to jednak sielanki: do godziny 14 niebo niemal bezchmurne. Po południu lokalnie nadciągać zaczną chmury (zachmurzenie do ok. 70% nieba, łączny czas nasłonecznienia: do 8 godz.). Tym niemniej spodziewamy się rozpogodzeń i liczymy na to, że chmury „wytrzymają” i nie będą dziś częstować deszczem (według niektórych prognoz należy jednak wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia popołudniowego deszczu w ilości 2 mm/12 godz.). Recepta na pewność – pilna obserwacja nieba.
   
Maksymalna temperatura w strefie pięter reglowych wyniesie dziś 19 st. C. Na wysokości ok. 2000 m n.p.m. spodziewamy się 12 st. C (odczuwalna 10 st. C.). Wiejący ze wschodu wiatr w porywach osiągać będzie do 13 km/h. Ciśnienie 1016 hPa, będzie pomału spadać. Termika: chłodno i mokro.
   
Sobota – Taka sobie. Pochmurno, ale w miarę stabilnie. Poranek słoneczny, kolejne godziny przyniosą już zachmurzenie umiarkowane, która w ciągu dnia będzie narastać do ok. 65% nieba (łączny czas nasłonecznienia do 3 godz.). Trudno liczyć na wyraźne rozpogodzenia. Z tych chmur od godziny południowej może już pokropić. Spodziewamy się do opadów wynoszących ok. 1.5 mm/12 h w ciągu dobry.
   
Najwyższa temperatura tego dnia na wysokości ok. 1000 m n.p.m. wyniesie 19 st. C. W strefie wierzchołków górskich spodziewamy się 12 s. C. (temperatura odczuwalna 9 st. C.). Wschodni wiatr w porywach osiągać będzie 7 km/h. Ciśnienie około 1015 hPa. Termika: zimno i mokro.
   
Ostatni dzień weekendu zapowiada się najmniej korzystnie. Bezchmurne o świcie niebo szybko zakryją chmury, które już około godziny 9. Zajmą 90% nieba. Prognozy mówią o opadach deszczu, które w ciągu dnia łącznie mogą wynieść nawet 4.2 mm/12 godz. Mimo wszystko, spomiędzy gęstych chmur lokalnie wychylać będzie się słońce (łączny czas nasłonecznienia: do 5 godz.). TPN przestrzega jednak przed ulewami i uwaga: możliwością wystąpienia burzy.
   
Maksymalna temperatura jakiej w niedzielę spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wynosi 19 st. C. Na wysokości ok. 2000 m n.p.m. 11 st. C. (odczuwalna 9 st. C.). Podczas deszczu temperatura odczuwalna może być niższa. Wiejący ze wschodu wiatr w porywach będzie osiągać 12 km/h. Ciśnienie 1013 hPa. Termika: zimno i mokro.
   
Prognoza warunków została przygotowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 05.09.2014 r. Wybierając się w góry zawsze należy sprawdzać aktualne prognozy i zestawiać je z obserwacją nieba. Nie zapominajmy, że aura tatrzańska uwielbia sprawiać niespodzianki i próbujmy jak najdokładniej określać możliwości jej kaprysów, jednocześnie będąc przygotowanym na wszelkie zjawiska. Dzień jest coraz krótszy. Planując wędrówkę należy wziąć to pod uwagę. Udanego, górskiego weekendu!

 

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
2

1 komentarz

  • Jacek K./ piątek, 05 wrzesień 2014 16:49 napisane przez Jacek K./

    pogoda w lecie to totalny syfffffffffff__nie pamietma tak beznadziejnego roku w gorach. Nie chodzi mi juz tu o tatry. Beskidy, bieszczady, gorce. 5 dni w pełni słonecznych może!!! Gdzie to ocieplenie klimatu???? pyta,m

Zaloguj się, by skomentować