Warunki w Tatrach 29-31 sierpnia

piątek, 29 sierpień 2014 10:39

Zimno i chłód, pomimo letniej pory roku, zdążyły już dać się odczuć w Tatrach. W ten weekend będzie jednak cieplej. Czekają nas dni spod znaku opadów deszczu występujących naprzemiennie z  późnoletnim słońcem.

Dziś piątek, 29. dzień miesiąca rozpoczynający weekend.  Słońce wstało o godzinie 5.51 i nie ustąpi przez księżycem aż do 19.31. Tym samym dzień będzie dziś trwał 13 godz. i 39 min. Warto dobrze go wykorzystać. Od rana jest słonecznie i niemal bezchmurnie. Szczęściarze, którzy wyruszyli w Tatry, wykorzystają najbardziej dogodny pod względem warunków dzień weekendu.
   
TPN informuje, że warunki na szlakach poprawiają się, choć niektóre szlaki nadal są mokre i śliskie. W niższych, leśnych partiach musimy również przygotować się na błoto (zwłaszcza Dolina Olczyska i Starorobociańska). W związku z remontem szlaku niewielkie utrudnienia występują na odcinku  Wyżnia Przełęcz Kondracka - Kopa Kondracka.
   
Piątek pogodny i słoneczny (do 11 godz. nasłonecznienia). Czyste niebo tylko miejscami pokryje się chmurami (w ciągu dnia rozwój chmur, lokalnie do ok. 50% nieba). Nie przewiduje się dziś opadów atmosferycznych. Lekki, południowo-zachodni wiatr nie będzie dawał się we znaki, w porywach osiągając maksymalnie 20 km/h. Na wysokości tatrzańskich dolin spodziewamy się 15 st. C. Wyżej, w strefie wierzchołków gór (ok. 2000 m n.p.m.) 8 st. C. Ciśnienie oscyluje wokół 1018 hPa, będzie powoli spadać. Termika: zimno i sucho.
   
Sobota rozpocznie się obiecująco, w ciągu dnia niebo zdominują jednak chmury. Liczymy na rozpogodzenia, należy jednak spodziewać się, że słońce nie będzie tak aktywne jak w dniu poprzednim (do 6 godz. nasłonecznienia, zachmurzenie zmienne, do 80% nieba). Niewykluczone również przelotne opady deszczu (3 mm/12 godz.)., istnieje również prawdopodobieństwo wystąpienia burzy. Północno-zachodni wiatr w porywach osiągać będzie siłę 20 km/h. W strefach reglowych spodziewamy się maksymalnie 17 st. C. Wyżej, na wysokości ok. 2000 m n.p.m. 10 st. C. Termika: zimno i mokro.
   
Jeżeli do tej pory nie wybraliśmy się w góry, chyba lepiej już sobie odpuścić. Niedziela poczęstuje nas spora dawką deszczu (5 mm/12 h), możliwe również wystąpienie burz. Niebo przez większą część dnia pokrywać będą chmury (zachmurzenie zmienne, do 90% nieba, nasłonecznienie do 3 godz.). Wiejący z zachodu wiatr w porywach osiągnie 13 km/h. Będzie wilgotno i nadal dość ciepło. Na wysokości tatrzańskich dolin spodziewamy się maksymalnie 18 st. C. Wyżej, w strefie wierzchołków gór 11 st. C. Ciśnienie 1014 hPa, będzie pomału spadać. Termika: zimno i mokro.

Prognoza warunków została sporządzona na podstawie danych z godzin porannych dnia 29.08.2014 r. Wybierając się w góry zawsze należy sprawdzać aktualne zapowiedzi pogodowe oraz pamiętać o tym, że tatrzańska aura bywa bardzo kapryśna. Zbliża się jesień. Nagłe zmiany pogody wiążą się z niską temperaturą odczuwalną, wieczorami i porankiem na szlakach może występować oblodzenie. Planując wycieczki górskie pamiętajmy o rozwadze i umiejętnym dobieraniu drogi do warunków, sił i doświadczenia. Udanego weekendu!

 

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować