Warunki w Tatrach 22-24 sierpnia

piątek, 22 sierpień 2014 08:25

Sierpień to miesiąc, w którym musimy liczyć się z wszystkimi możliwościami pogodowymi. Góry przypomniały swoje ulubione przysłowie: „spodziewaj się niespodziewanego”. A w ten weekend…

Dziś kolejny już piątek, 22. dzień sierpnia. Słońce rozjaśniło niebo o godzinie 5.41 i planuje zamienić się panowaniem z księżycem 14 godzin i 3 minuty później: o 19.44. Dnia niestety ubywa i do tej tendencji będziemy musieli się już przyzwyczaić. Od rana w Tatrach jest dziś słonecznie. Pogoda mocno kontrastuje z tym, co miało miejsce w poprzednich dniach. Dosyć niskie temperatury i opady sprawiły, że warunki do uprawiania turystyki nie były najlepsze. Tymczasem słońce „zrobi dziś swoje”, zaś w kolejne dni spodziewamy się więcej deszczu.

Obecnie w Tatrach panują niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. Jak informuje TPN: po ostatnich opadach szlaki są mokre i śliskie, na wielu z nich występuje błoto. W związku z remontem szlaku niewielkie utrudnienia występują na odcinku Siodło - Wyżnia Przełęcz Kondracka. Nadal prowadzone są również prace związane z usuwaniem powalonych drzew.

Dziś w Tatrach będzie słonecznie (do 9 godz. nasłonecznienia). To najkorzystniejszy pod względem pogodowym dzień tego weekendu. Tym niemniej niebo upstrzy się chmurami, które nie zawsze pozwolą słońcu na przyjazne wejrzenie (zachmurzenie 20%-30% nieba). Ciśnienie 1017 hPa będzie pomału spadać. Wiejący z zachodu wiatr nie powinien w porywach przekraczać 25 km/h. Jeżeli popada, to tylko przelotnie. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości dolin tatrzańskich wynosi 15 st. C. Tam, gdzie jest miejsce wysokich szczytów górskich (ok. 2000 m n.p.m.) chłodniej: 8 st. C. Termika: zimno i sucho. Pamiętajmy, żeby na wędrówki ubierać się już cieplej. Załamanie pogody oznacza już teraz temperaturę odczuwalną bliską 0 st. C.
   
Sobotni poranek może być mglisty. W ciągu dnia spodziewamy się przejaśnień (do 8 godz. nasłonecznienia – jednak zachmurzenie zmienne: miejscami do 90% nieba). Przelotnym spojrzeniom słońca nie ulegną chmury, z których może jutro pokropić. Przelotne deszcze mogą występować w ciągu całego dnia (1 mm/12 godz.). Północny wiatr będzie wiał z siłą do 11 km/h. Sobota nieco cieplejsza niż piątek: na wysokości około 1000 m n.p.m. spodziewamy się maksymalnie 17 st. C. W strefie wierzchołków Tatr 11 st. C. Termika: zimno i mokro.
   
Ci, którzy liczą na niedzielną sielankę bardzo się zawiodą. W Tatrach zrobi się nieprzyjemnie zimno, chmury zawładną niebem (do 90% zachmurzenia nieba, do 1 godz. nasłonecznienia) a w niektórych partiach znów mogą pojawić się nie tylko opady deszczu, ale również śniegu. Wiejący z północnego zachodu wiatr przybierze na sile, w porywach osiągając maksymalnie 40 km/h. Łączna ilość opadów szacowana jest na około 20 mm/ 12 godz. To oznacza, że będzie nieprzyjemnie mokro i zimno. Znacznie ograniczy się też widzialność. Maksymalna temperatura, jakiej spodziewamy się w strefach reglowych wynosi 10 st. C. Na wysokości około 2000 m n.p.m. jedynie 3 st. C. Termika: zimno i mokro.

Prognoza warunków została sporządzona na podstawie danych z godzin porannych dnia 22.08.2014 r. Pamiętajmy, że pogoda w górach potrafi szybko i diametralnie się zmienić. Sprawdzajmy aktualne prognozy, pytajmy Ratowników TOPR o warunki, przygotujmy odpowiedni ekwipunek – a jeżeli pogoda i warunki nie puszczają, przyjedźmy w góry kiedy indziej.

 

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować