Warunki w Tatrach 15-17 sierpnia

piątek, 15 sierpień 2014 09:07

Oczekiwany przez wszystkich jeden z dłuższych weekendów roku właśnie się zaczął. Rezerwacja dobrej pogody dla wybierających się w Tatry nie zostanie jednak zrealizowana. Najbliższe dni będą deszczowe i burzowe.

Dziś piątek, 15 sierpnia, w Polsce ustawowo wolny od pracy. Państwowo obchodzimy dziś Święto Wojska Polskiego. Według kalendarza katolickiego również Matki Boskiej Zielnej i Matki Boskiej Zwycięskiej. Odpoczywamy. Słońce wstało dziś nad Tatrami o godzinie 5.31 i nie zamierza oddać nieba w panowanie nocy do 19.58. Dzień będzie trwał 14 godzi i 26 minut.
   
W Tatrach poranek był chłodny, rześki i słoneczny. Chmury gdzieniegdzie przewijały swoje cielska nie zapowiadając jednak „inwazji”. TPN informuje, że warunki poruszania się po szlakach w niektórych miejscach nie są dobre, czego powodem są ostatnie intensywne opady deszczu.  W związku z remontem szlaku niewielkie utrudnienia występują na odcinku Siodło - Wyżnia Przełęcz Kondracka. Dodatkowo szlaki na odcinkach leśnych w wielu miejscach są mokre i błotniste.
   
Piątek rozpoczął się dosyć ładnie, ale nie dajmy się zwieść pozorom. W ciągu dnia nadejdą chmury (do 56% nieba; do 6 godz. nasłonecznienia), które przyniosą nie tylko ulewne opady deszczu (maks. prognozowany opad: 5.4 mm/12 godz.) ale także – UWAGA – najprawdopodobniej będą oznaczać popołudniową burzę.  Ciśnienie wynosi 1010 hPa i będzie się wahać. Północno-wschodni wiatr w porywach może osiągać 10 km/h. Zrobiło się też chłodniej: na wysokości tatrzańskich dolin maksymalnie odczujemy dziś 16 st. C. Na około 2000 m n.p.m. jedynie 9 st. C. Obniżenie temperatury sprawia, że nad Łomnicą spodziewane są nawet przelotne opady śniegu. Wilgotność wynosi ok. 56%. Termika: zimno i mokro.
   
Sobota niestety nie zwiastuje poprawy pogody. Od południa również spodziewamy się deszczu (maks. 5.2 mm/12 godz.). Zachmurzenie zmienne, do 90% nieba , z miejscowymi przejaśnieniami (do 4 godz. nasłonecznienia). Tego dnia również prognozuje się burze. Wilgotność wzrośnie do 75%. Północno-zachodni wiatr w porywach będzie osiągać 13 km/h. Ciśnienie powoli będzie piąć się do góry. Spodziewamy się również lekkiego ochłodzenia: maksymalna temperatura w strefach reglowych wyniesie 14 st. C. Wyżej, na wysokości wierzchołków tatrzańskich tylko 7 st. C. Termika: zimno i mokro.
   
Dla tych, których nie znudzi kapryśna pogoda pierwszych dni weekendu, w niedzielę prawdopodobnie nastąpi miła niespodzianka. Na chwilę obecną ten dzień zapowiada się jako najbardziej korzystny pogodowo (do 8 godz. nasłonecznienia). Możemy liczyć na przejaśnienia i jedynie przelotne opady deszczu (do 0.5mm/12 h). Zachmurzenie zmiennie, miejscami niemal całkiem przysłoni niebo, słońce nie powinno jednak poddawać się w walce o panowanie nad nim. Dla tego dnia nie prognozuje się wystąpienia burzy. Północno-wschodni wiatr w porywach może osiągać 40 km/. Wilgotność spadnie do ok. 62%. Nadal chłodno: na wysokości ok. 1000 m n.p.m. spodziewamy się maksymalnie 15 st. C. Na wysokościach (ok. 2000 m n.p.m.) jedynie 8 st. C. Termika: zimno i mokro.

Prognoza warunków została sporządzona w godzinach porannych dnia 15.08.2014 r. Wybierając się w góry należy na bieżąco sprawdzać aktualne komunikaty pogodowe. Bezwzględnie należ również obserwować zmiany na niebie i pamiętać, że w górach „spodziewamy się niespodziewanego”. Korzystajmy z długiego weekendu, pamiętając jednak o rozsądku, z którym należy dobierać planowaną trasę do sił, doświadczenia, ekwipunku i warunków pogodowych. Drodzy Czytelnicy, udanego wypoczynku!

 

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować