Warunki w Tatrach 8-10 sierpnia

piątek, 08 sierpień 2014 08:46

W ostatnich dniach niebo nad Tatrami jest ciemne, a gęste chmury przynoszą deszcze i groźne burze. Tym niemniej, pomiędzy deszczowymi piątkiem i względnie mokrą niedzielą, prognozy nie odbierają nadziei na pogodną sobotę.

Dziś piątek, ósmy dzień sierpnia. Słońce wstało o godzinie 5.21, choć chmury od początku dnia przywłaszczyły sobie niebo. Dzień będzie trwał 14 godz. i 49 min. zachód słońca nastąpi o godzinie 20.10. W Tatrach deszczowo i trochę groźnie. Widoczność ograniczona jest przez gęste chmury i miejscami mgły. Taki stan może utrudniać orientację w terenie. Opady deszczu z ostatnich dni sprawiły, że warunki do uprawiania turystyki są trudne. Niektóre potoki wezbrały, szlaki są śliskie i mokre.
   
TPN informuje o częściowym zalaniu szlaków (m.in. Droga pod Reglami między Kirami, a Siwą Polaną, Iwaniacka Przełęcz od strony Dol. Chochołowskiej). Szczególną uwagę należy zachować również na szlakach z Dol. Chochołowskiej na Iwaniacką Przełęcz, z Pięciu Stawów na Kozi Wierch – po majowych ulewach nadal są uszkodzone. Ponadto Na terenie parku prowadzone są prace leśne związane z usuwaniem powalonych drzew oraz z naprawą uszkodzonych dróg i ścieżek (mi. w Dol. Małej Łąki). Jak informuje TPN, na szlakach  mogą występować utrudnienia oraz czasowe ich  wyłączenia.
   
Piątek w Tatrach nie zapowiada się najlepiej, co możemy zaobserwować już od rana. Niebo przez zdecydowaną większość dnia pokrywać będą chmury (do 90% nieba; nasłonecznienie: 1 godz.). Uwaga! W ciągu dnia mogą wystąpić intensywne burze i ulewy (ok. 11 mm/12 h). Północno-zachodni wiatr w porywach może osiągać 11 km/h. W strefach reglowych maksymalna temperatura wyniesie dziś 17 st. C. Wysoko (ok. 2000 m n.p.m.) możemy liczyć na 11 st. C. Ciśnienie 1012 hPa – będzie powoli wzrastać. Termika: chłodno i mokro.
   
Prognozy na sobotę, jak uśmiech losu, wyglądają skrajnie inaczej niż te piątkowe. Aż trudno uwierzyć, że po tak niekorzystnej aurze nastąpić ma… niemal bezchmurny dzień! Gorąco na to liczymy, choć prognozy zweryfikuje najbliższy czas (w układzie godzinowym prognoza zawsze może ulec zmianie). Tym niemniej – sobota: dużo słońca (aż 11 h nasłonecznienia)! Przeważnie bezchmurnie, miejscami zachmurzenie wzrastające, nadal nieznaczne (do 40% nieba). Tego dnia nie prognozuje się opadów atmosferycznych. Północno-zachodni wiatr w porywach może osiągać 10 km/h. Na wysokości dolin tatrzańskich temperatura wyniesie maksymalnie 21 st. C. W strefie wierzchołków tatrzańskich 14 st. C. Termika: chłodno i sucho.
   
Niedziela. Ostatni dzień weekendu. W tym przypadku nie wszystko jest jeszcze pewne. IMGW zapowiada mały deszcz i rozpogodzenia. Zachmurzenie w ciągu dnia będzie wzrastać, słońce prowadzić będzie jednak zaciętą walkę, chwilami tylko odpuszczając (do 8 godz. nasłonecznienia). Typowy „misz-masz”, ale nie sytuacja beznadziejna. W ciągu dnia możliwe opady deszczu (1.1. mm/12 h). Północno-wschodni wiatr nie będzie dawał się we znaki (6 km/h). Maksymalna temperatura na wysokości pięter reglowych wyniesie 22 st. C. Wysoko (ok. 2000 m n.p.m.) odczujemy 15 st. C. Termika: chłodno i mokro.
   
Prognoza warunków została sporządzona na podstawie danych z godzin porannych dnia 08.08.2014 r. Wybierając się w góry należy brać pod uwagę kapryśną aurę klimatu Tatr i na bieżąco kontrolować sytuację pogodową. Zapowiada się dobry weekend, choć nie można zapomnieć o tym, że w górach zawsze występują pewne czynniki niebezpieczeństwa i adekwatnie do naszej formy i doświadczenia – koniecznie bierzmy je pod uwagę. Udanego weekendu!

 

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
2
Zaloguj się, by skomentować