Warunki w Tatrach 1-3 sierpnia

czwartek, 31 lipiec 2014 23:37

Nadchodzi sierpień. Pełnia lata – także w Tatrach. Pierwszy weekend tego miesiąca szykuje nam miłą niespodziankę. O ile nic się nie zmieni, przez większy czas panowanie nad Tatrami przejmie słońce.

Dziś piątek, pierwszy dzień sierpnia. Słońce wzeszło nad Tatrami o godzinie 5.10 i nie opuści nieba przez kolejne 15 godzin i 12 minut, dopiero o 20.22 oddając władzę nocy. Ten parny dzień lepiej przeczekać w domu, szykując się na kolejne dni, które zapowiadają się znacznie lepiej niż piątek. Od rana wierzchołki Tatr zalegają w chmurach a w powietrzu czuć wilgoć. Taka pogoda nie wróży niczego dobrego.
   
Obecnie w Tatrach panują dobre warunki, jednak po intensywnych opadach deszczu część szlaków jest śliska, w partiach reglowych błotnista. Na szlaku na Rysy nadal zalegają płaty twardego i zmrożonego śniegu. TPN informuje, że na terenie parku (m. in. w rejonie Doliny Małej Łąki) prowadzone są prace związane z usuwaniem powalonych w maju drzew, co może oznaczać utrudnienia w ruchu turystycznym. Szczególna uwagę należy zachować tez na częściowo zniszczonych szlakach (m.in. z Dol. Chochołowskiej na Iwaniacką Przełęcz, z Pięciu Stawów na Kozi Wierch).
   
Piątkowa aura nie jest najlepszą piastunką dla osób wybierających się w góry. W ciągu dnia wystąpi zachmurzenie zmienne, przeważnie duże (do 90 % nieba). Prognozuje się maksymalnie 1 godzinę nasłonecznienia. Północny wiatr w porywach może osiągać do 12 km/h. Uwaga! Po południu możliwe wystąpienie intensywnych opadów deszczu (ok. 12 mm/12 godz.) a także burzy. W strefach reglowych maksymalna temperatura wyniesie dziś 22 st. C. Wysoko w górach chłodniej: 15 st. C. Termika: chłodno i mokro.
   
Sobota od samego rana powinna przynieść rozpogodzenia. Będzie słonecznie, w ciągu dnia nastąpić może rozwój chmur (miejscami do 70%, przeważnie niemal czyste niebo). W niektórych partiach Tatr możemy spotkać się z przelotnymi opadami deszczu. Tym niemniej przed nami aż 12 godzin nasłonecznienia. Południowy wiatr będzie się wzmagał, na dużych wysokościach w porywach może wynieść do 50 km/h. Ciśnienie będzie powoli rosnąć. Nie powinny wystąpić burze. Maksymalna temperatura na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie nawet 24 st. C. Wyżej, w strefie wierzchołków gór spodziewamy się 17 st. C. Termika: chłodno i sucho.
   
Niedziela również nie powinna nas zawieść. Tego dnia zapowiadane jest do 11 godzin nasłonecznienia. Będzie pogodnie, nie prognozuje się opadów deszczu. Wiatr w porywach może osiągać do 45 km/h. Maksymalna temperatura w sferach reglowych wyniesie 22 st. C., na wysokości około 2000 m n.p.m. 15 st. C. Termika: ciepło i sucho.
   
Prognoza warunków została sporządzona w godzinach nocnych dnia 31.07.2014 r. Wybierając się w góry pamiętajmy, że pogoda bywa kapryśna i zawsze należy sprawdzać aktualne warunki przed planowanym wyjściem. Pamiętajmy, żeby ten sprzyjający weekend wykorzystać mądrze, bez niepotrzebnego narażania się na niebezpieczeństwo. Udanej wędrówki!

 

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
4.00
4

1 komentarz

  • Jendrek Depeche piątek, 01 sierpień 2014 21:43 napisane przez Jendrek Depeche

    Szkoda że dziś nawet w schroniskach podawaliście że warunki są dobre i że będzie słonecznie z lekką przewagą chmur!
    A co było cały czas burze krążące non stop i to jest wasz prognoza. Sprawdziłem na Morskim Oku i dopytałem zapewniali mnie że pogoda będzie oki i warunki dobre! A całą drogę od odbicia na Wrota Chałbińskiego do doliny Pięciu Stawów towarzyszyła nam burza już nie wspomnę o ciężkich warunkach przy schodzeniu z przęłęczy na łańcuchach.
    Dziękuję wam za prognozę bo i wy podawaliście z rana że "Warunki Dobre". Już Was nie lubię, choć wiem że pogoda potrafi się zmieniać dynamicznie w górach, lecz tyle wiedziałem więc po co czytać wasz portal w zakładce Warunki.
    Pozdrawiam

Zaloguj się, by skomentować