Warunki w Tatrach 25-27 lipca

piątek, 25 lipiec 2014 00:50

Ostatnio pogoda w Tatrach nie dopisuje – bywa wręcz niebezpieczna. Przed nami kolejny weekend pod znakiem deszczu. Czasem ulewny, czasem przelotny, towarzyszyć nam będzie każdego kolejnego dnia, aż do niedzieli.

Dziś piątek, 25 dzień lipca. Wschód słońca miał miejsce równo o 5.02, a rolę dominującą księżyc przejmie o 20.29. Choć przez chwilę wydawało się, że to może być całkiem korzystny pogodowo dzień, pogłębiające się zachmurzenie szybko rozwiało takie nadzieje. Uwaga! Wśród prognoz synoptyków występują ostrzeżenia przed burzami, którym towarzyszyć będą ulewne deszcze. Nie lekceważmy takich sygnałów.
   
Obecnie w Tatrach panują trudne warunki. Szlaki w większości są mokre, śliskie a partiach reglowych również błotniste. TPN informuje, że szczególnie dużo błota jest w Dolinie Olczyskiej i na szlakach, gdzie trwają prace leśne związane z usuwaniem drzew.  Podwyższony stan wody w potokach może miejscami utrudniać przejście – należy zachować ostrożność.
W  wyższych partiach Tatr Wysokich, wciąż można spotkać płaty twardego i zmrożonego śniegu, głównie na północnych stokach i w żlebach (m.in. na szlaku na Rysy, Mieguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem). Jako dodatkowe utrudnienie w partiach graniowych i szczytowych wymienia się mgły, które znacznie utrudniają orientację w terenie.

Piątek w dużej mierze poczęstuje nas niekorzystną aurą. W ciągu dnia zachmurzenie osiągać będzie do 90% nieba (zmiennie). Przejaśnienia łącznie dadzą nam do 4h nasłonecznienia. Uwaga! Możliwe burze z intensywnymi opadami deszczu (1.8 mm/12h). Maksymalna temperatura na wysokości pięter reglowych wyniesie 19 st. C. Wyżej, w strefie wierzchołków (ok. 2000 m n.p.m.) odczujemy 12 st. C. Nieznaczny, północno-zachodni wiatr może się wzmagać wraz z wystąpieniem burzy. Ciśnienie 1014.3 hPa będzie się wahać. Termika: chłodno i mokro.

Sobota według wstępnych prognoz zapowiada się jako najbardziej korzystny dzień do uprawiania turystyki górskiej. Należy jednak pamiętać, że warunki nadal będą trudne. W ciągu dnia mogą wystąpić przelotne opady deszczu (ok. 0,5 mm/12h), możemy jednak liczyć na częste przejaśnienia (zachmurzenie zmienne do 70% nieba; łączna długość nasłonecznienia: do 7h). maksymalna temperatura na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie około 21 st. C. W strefie wierzchołków gór: 13 st. C. Duża wilgotność powietrza ułatwia wędrówki. Wiatr nie powinien dawać się we znaki (w porywach do 20 km/h). Termika: chłodno i mokro.

W niedzielę w Tatry powrócą burze, słońca również bardzo mało (łącznie do 5h  nasłonecznienia). To nie będzie korzystny dzień na wyjście w góry, zwłaszcza że będzie bardzo mokro. Po południu spodziewamy się gwałtownych opadów deszczu – nawet 6.2 mm/12h. Temperatura partiach reglowych wyniesie maksymalnie nawet 22 st. C. Na wysokości około 2000 m n.p.m. również ciepło: do 14 st. C. Ciśnienie nadal będzie się wahać (ok. 1013 hPa). Południowo-wschodni wiatr w porywach może osiągać 40 km/h. Termika: chłodno i mokro.

Prognoza warunków została sporządzona w godzinach przed-porannych dnia 25.07.2014 r. Wybierając się w góry pamiętajmy, że tatrzańska aura bywa bardzo kapryśna. Należy na bieżąco śledzić aktualną sytuację pogodową by nie dać się zaskoczyć. Bądźmy ostrożni: zalegające płaty śniegu, śliskie i mokre szlaki, mała widzialność i burze stanowią duże niebezpieczeństwo. Przygotowując się do wyjścia na pierwszym miejscu stawiajmy sobie za cel zachowanie własnego bezpieczeństwa.

 

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować