Warunki w Tatrach 18-20 lipca

piątek, 18 lipiec 2014 00:06

Ostatni tydzień w Tatrach przypomniał nam, jakim potężnym i niebezpiecznym zjawiskiem potrafią być burze, których występowanie jest charakterystyczne dla miesiąca lipca. Koniec weekendu powinien być jednak bardziej spokojny.

Dziś piątek, osiemnasty dzień lipca. Słońce obudziło się nad Tatrami o godzinie 4.36 i nie opuści nieba aż do 20.38. Od rana jest wilgotno i pochmurno. Dodatkowo wysoka temperatura zapowiada powtórkę pogody z dnia wczorajszego – włączając w to intensywne burze.
   
Obecnie w Tatrach panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Po ostatnich deszczach szlaki są śliskie i błotniste. W wyższych partiach gór nadal zalegają płaty starego śniegu, których pokonanie wymaga doświadczenia i użycia sprzętu zimowego. Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki  turystyczne: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska; Dolina Lejowa i z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły.
   
Piątek nie jest dniem, który pod względem warunków można by polecić na wędrówkę. Uwaga! W ciągu dnia mogą wystąpić intensywne burze, którym towarzyszyć mogą ulewne deszcze. W takich warunkach bardzo łatwo o wypadek. Nie ma co liczyć na panowanie słońca (nasłonecznienie do 2 h). Przez większość dnia będziemy mieć do czynienia z dużym zachmurzeniem (do 80% nieba), miejscowo wystąpią przejaśnienia.
Przewidywana suma opadów wynosi aż 10mm/12h. Termika: chłodno i mokro. Ciśnienie 1019 hPa, będzie pomału spadać. Północno-wschodni wiatr w porywach może osiągać do 25 km/h. Na wysokości pięter reglowych maksymalna temperatura wyniesie 19 st. C. W strefie wierzchołków tatrzańskich około 12 st. C.

Sobota, jeżeli nic się nie zmieni, zapowiada się jako bardziej sprzyjający pod względem warunków dzień. Już od rana więcej słońca (nasłonecznienie nawet do 11 h), tym niemniej w ciągu dnia może nastąpić rozwój chmur. Niewykluczone również opady deszczu. Maksymalna temperatura, jakiej spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 21 st. C. W strefie wierzchołków górskich (ok. 2000 m n.p.m.) chłodniej: 14 st. C. Ciśnienie 1018 hPa będzie spadać. Lekki, wschodni wiatr nie powinien dawać się we znaki, w porywach osiągając do 25 km/h. Termika: chłodno i mokro.
 
Niedziela w Tatrach zapowiada się jako dzień bardzo podobny do soboty. Możemy liczyć na przejaśnienia, miejscami nawet więcej słońca (do 11 h nasłonecznienia). Niebo nie będzie jednak bezchmurne i miejscami w ciągu dnia nastąpi rozwój chmur. Możliwe nieznaczne opady deszczu (0,1 mm/12 h). Ciśnienie 1013,6 hPa nadal będzie spadać. Południowo-zachodni wiatr tak jak w ciągu poprzednich dni nie będzie intensywnie dawać się we znaki (maksymalnie 25 km/h). Termika: chłodno i mokro.

Najwyższa temperatura, jakiej w ciągu dnia spodziewamy się w strefie pięter reglowych wynosi 22 st. C. Na wysokości około 2000 m n.p.m. prognozuje się 15 st. C. Uwaga! Pomimo iż dla soboty i niedzieli wstępnie nie zapowiada się wystąpienia zjawisk burzowych, należy na bieżąco sprawdzać prognozy i śledzić detektor burzowy.

Prognoza warunków została sporządzona po północy w dniu 18. 07. 2014 według aktualnych prognoz synoptyków. Pamiętajmy, że pogoda w górach jest wyjątkowo kapryśna. Wycierając się na wędrówkę należy na bieżąco śledzić wszystkie ewentualne zmiany. Przed nami weekend, który daje szanse na wykonanie pewnego spektrum ruchów. Wykorzystajmy te dni mądrze, rozważnie podchodząc do tematu tatrzańskich wędrówek. Udanego weekendu!

 

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować