Groźny wypadek na Rysach, utrudniona akcja ratunkowa

niedziela, 29 czerwiec 2014 21:05

Do poważnego wypadku doszło dziś przy próbie podejścia na najwyższy szczyt Polski, której podjęło się małżeństwo z Wrocławia (31 i 30 lat). Mężczyzna jest w ciężkim stanie, kobieta doznała złamania kości udowej.

Do zdarzenia doszło w Kotle pod Rysami. Kobieta i mężczyzna poślizgnęli się na warstwie starego, zmrożonego śniegu, który nadal zalega w niektórych partiach Tatr. Długi i ciężki upadek spowodował wielonarządowy uraz u mężczyzny, a także złamanie kręgosłupa i poważne obrażenia głowy. Jego stan określa się jako ciężki. Kobieta ma złamaną kość udową.
   
Ratownicy TOPR otrzymali zgłoszenie o wypadku o godzinie 13.10. Najpierw udało im się dotrzeć do mężczyzny. Kobieta musiała czekać na pomoc ponad godzinę dłużej, ze względu na wiejący dziś w Tatrach halny (ponad 100 km/h), który bardzo utrudniał dotarcie do rannych. Na miejsce poleciał policyjny śmigłowiec, który zastępuje „Sokoła”. Poszkodowani  zostali przetransportowani do szpitala w Zakopanem.
   
Warunki na niektórych szlakach w Tatrach nadal są trudne. Zalegające miejscami stare płaty śniegu stwarzają duże niebezpieczeństwo dla osób, które nie są przygotowane na ich pokonanie. Jak informują ratownicy TOPR, ranni turyści nie mieli ze sobą odpowiedniego wyposażenia.

 

Małgorzata Tomik

Fot. Eliza Jakóbiak

Oceń ten artykuł
5.00
2
Zaloguj się, by skomentować