Warunki w Tatrach 27-29 czerwca

piątek, 27 czerwiec 2014 08:29

Lato wkroczyło również do Tatr, na szlakach coraz więcej ludzi. Odmarzł już nawet Zmarzły Staw, ale języki białego, zdradliwego śniegu nadal łudzą turystów, że są bezpieczne. Nie są.

Dziś piątek, 27 dzień czerwca, doba rozpoczynająca ostatni weekend miesiąca. Słońce wstało nad Tatrami o 4.36 i nie opuści nieba aż do 20.49. Dzień potrwa 16 h  i 3 min. Od rana świeci słońce, które oświetla tatrzańskie szczyty i chmury, których niewielka ilość ozdabia gdzieniegdzie wierzchołki gór. Dziś niebo miejscami będzie nawet bezchmurne. Piątkowa pogoda jawi się nam bajecznie. Pod koniec weekendu może zrobić się jednak deszczowo.

Warunki we Tatrach są zmienne. TPN informuje, szlaki turystyczne bywają mokre i śliskie, a na odcinkach leśnych błotniste. W przypadku wystąpienia opadów deszczu i niskiego pułapu chmur, widoczność jest ograniczona co utrudnia orientację w terenie.
 
Uwaga! W  wyższych partiach  Tatr Wysokich, na wielu odcinakach szlaków nadal zalegają płaty twardego i zmrożonego śniegu (północne stoki i w żleby: m.in. szlak na Rysy,  Przełęcz pod Chłopkiem, Zawrat,  Kozia Przełęcz, Krzyżne, Szpiglasowa Przełęcz od strony Doliny Pięciu Stawów czy w rejonie Orlej Perci ). Niektóre szlaki po ulewnych deszczach są uszkodzonej należy zachować na nich szczególną ostrożność  (m.in. z Dol. Chochołowskiej na Iwaniacką Przełęcz, z Pięciu Stawów na Kozi Wierch).
   
Dziś w Tatrach będzie słonecznie (do 8 h nasłonecznienia), niebo przysłoni nieznaczna ilość chmur (zmiennie do 30%). Wieje lekki, północno-wschodni wiatr, który osiągać będzie siłę do 7 km/h. W ciągu dnia może wystąpić słaby, przelotny deszcz. Maksymalna temperatura, jakiej spodziewamy się na wysokości dolin tatrzańskich wyniesie 5 st. C. W wyższych partiach chłodniej (ok. 2000 m n.p.m.), około 7 st. C. Ciśnienie wynosi 108 hPa, pomału spada. Termika: zimno i sucho.
   
Sobota nieco bardziej pochmurna (miejscami do 90% nieba), jednak możemy liczyć na rozpogodzenia (do 7 h nasłonecznienia łącznie). Miejscami może wystąpić przelotny deszcz (ok. 2 mm/12 h). Ryzyko wystąpienia burzy wzrasta, choć nadal jest nieznaczne. Na wysokości ok. 1000 m n.p.m. spodziewamy się nawet 18 st. C. W strefie wierzchołków gór temperatura maksymalna wyniesie 1 st. C. Termika: chłodno i mokro.
   
W niedzielę nad Tatry powrócą gęstsze chmury (miejscami do 90% nieba). Czas nasłonecznienia: do 6 h. Miejscami spodziewamy się opadów deszczu (2 mm/12 h). Zwiększy się również prawdopodobieństwo burz, których wystąpienie wiąże się z krótkimi, intensywnymi opadami. Miejmy nadzieję, że zakończy się tylko na zachmurzeniu, nie na ekscesach „elektrycznych”. Na wysokości dolin tatrzańskich spodziewamy się nawet 22 st. C. Im wyżej, tym chłodniej: na ok. 2000 m n.p.m. prognozowana temperatura wynosi 14 st. C. Termika: chłodno i mokro.

Prognoza warunków została sporządzona na podstawie danych z godzin porannych dnia 27 czerwca 2014 r. Pamiętajmy, że pogoda w górach potrafi zaskoczyć. Wybierając się na szlak zawsze sprawdzajmy aktualne zapowiedzi dotyczące warunków.
 
Na szlakach coraz więcej ludzi. Wpisy w kronice TOPR coraz dłuższe. Woal zachęcającej pogody sprawia, że niektórzy turyści zapominają o niebezpieczeństwie poślizgnięcia na starych płatach śniegu, jakie serwują nam cieniste żleby i „zakamarki” oraz wysokie partie Tatr. Pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu sprzętowym, fizycznym i psychicznym adekwatnym do trudności i długości trasy, której chcemy się podjąć.

 

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować