Warunki w Tatrach 20-22 czerwca

czwartek, 19 czerwiec 2014 22:32

Długi weekend trwa. Tymczasem pogoda nie postanowiła nam go umilić i szykuje różne niespodzianki. Przed nami deszczowe dni, a w wysokich partiach gór może poprószyć także śnieg.

Dziś piątek, 20 dzień czerwca, kolejna doba długiego weekendu. Słońce pozostanie na niebie przez ponad 16 godzin, mamy więc dużo czasu na podjęcie wędrówki. Tym niemniej pozostanie nam o nim jedynie pamiętać, gdyż chmury skutecznie zasłonią jego widok. Na chwilę obecną prognozy wskazują na niedzielę jako najlepszy dzień do podjęcia wyjścia w góry.
   
TPN informuje, że ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne:
- Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska
- Dolina Lejowa
- Z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły
- Z Kuźnic przez Myślenickie Turnie na Kasprowy Wierch - szlak zamknięty od poniedziałku do piątku, otwarty w soboty i niedziele.
   
W Tatrach panują zmienne warunki, miejscami trudne. Szlaki na niektórych odcinkach są śliskie, w partiach reglowych błotniste. Na wysokości powyżej 1700 m n.p.m. częściowo nadal panują warunki zimowe. Szczególnie niebezpieczne są stare płaty śniegu, na których szczególnie łatwo o poślizgnięcie. Należy pamiętać o posiadaniu raków i czekana.
   
Dziś w Tatrach od rana deszczowo i pochmurnie (do 90% nieba). W ciągu dnia występować będą niewielkie przejaśnienia (łącznie 1 h nasłonecznienia), nie ominą nas opady deszczu (5 mm/12 h). Północno-zachodni wiatr w porywach może osiągać około 40 km/h. W wyższych partiach gór należy spodziewać się deszczu ze śniegiem. Uwaga! Niewykluczone również popołudniowe burze. Termika: zimno i mokro. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości dolin wynosi 10 st. C. W strefie wierzchołków gór chłodniej: jedynie 5 st. C.
   
W sobotę trudno liczyć na znaczną poprawę pogody. Poranek może okazać się nieco bardziej optymistyczny niż ten dnia poprzedniego. Niebo szybko zdominują jednak chmury, które w ciągu dnia zakrywać będą maksymalnie 90 % nieba (do 2 h nasłonecznienia). Wiatr nieco zelżeje (w porywach do 35 km/h). Wystąpią również opady deszczu i deszczu ze śniegiem, jednak mniejsze niż piątkowe (2 mm/12 h). Na wysokości ok. 1000 m n.p.m. spodziewamy się 12 st. C. W wysokich partiach Tatr jedynie 5 st. C. Termika: zimno i mokro.
   
Niedziela na nowo odsłoni nam niebo: tego dnia możemy liczyć na nawet 7 h nasłonecznienia. Miejscami mogą wystąpić przelotne opady deszczu, tym niemniej chmury ustąpią słońcu miejsca (10-20% pokrycia nieba). Wiatr w porywach osiągać będzie 25 km/h. Na wysokości pięter reglowych spodziewamy się 12 st. C. W strefie wierzchołków gór nadal chłodno: 5 st. C. Termika: zimno i sucho.
   
Pamiętajmy, że pogoda w górach potrafi zaskoczyć. Wybierając się na wędrówkę należy na bieżąco kontrolować komunikat pogodowy oraz bacznie obserwować niebo. W ostatnich dniach TOPR wielokrotnie interweniował – uważajmy na siebie i przygotowujmy swój ekwipunek górski adekwatnie do obieranej trasy i panujących na szlakach warunków. Udanego weekendu!

 

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
5.00
2
Zaloguj się, by skomentować