Warunki w Tatrach 13-15 czerwca

piątek, 13 czerwiec 2014 08:44

Rozpogodzenia, przelotny deszcz, zachmurzenie zmienne i słońce – to wszystko mieszać się będzie w tatrzańskiej pogodzie jak w kalejdoskopie. Temperatura również zamierza zrobić nam niespodziankę.

Dziś piątek, 13 dzień czerwca. Tak, „piątek-trzynastego”. Słońce wstało o godzinie 4.34; zanim opuści niebo o godzinie 20.45 minie 16 godzin i 11 minut. Tymczasem nad Tatrami przewijają się chmury o niskim pułapie, choć nie brakuje i słońca. Według informacji TPN warunki do uprawiania turystyki w partiach reglowych są dobre. Od wysokości 1800 m n.p.m., zwłaszcza w zacienionych miejscach, żlebach oraz tych usytuowanych w północnej ekspozycji – nadal zalegają płaty śniegu, stwarzające duże niebezpieczeństwo dla osób nie posługujących się i nie posiadających sprzętu zimowego. Ze względu na powalone drzewa nadal zamknięte są szlaki:

- Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska
- Dolina Lejowa
- Z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły
   
Piątek częstuje nas mieszanką pogodową. Z jednej strony świeci słońce, z drugiej wędrują chmury o stale niskim pułapie. Po południu możliwe opady deszczu (0.1 mm/12 godz.), w ciągu dnia możemy liczyć łącznie na 6-7 godzin nasłonecznienia. Północno-zachodni wiatr osiągnie maksymalnie prędkość 22 km/h, nie będzie więc utrudniać wędrówki. Miejscami możliwe utrudnienia w widoczności. Temperatura, jakiej spodziewamy się dziś na wysokości tatrzańskich dolin, wyniesie 14 st. C. W strefie wierzchołków gór jedynie 7 st. C. Termika: zimno i sucho, po ewentualnych, przelotnych opadach deszczu: zimno i mokro.
   
Sobota. Co prawda do południa rozkoszować się będziemy niemal bezchmurnym niebem, z biegiem dnia nad Tatry nadpłyną jednak chmury, które ostatecznie mogą zająć do 50% nieba, a także przynieść przelotne opady deszczu (4mm/ 12 godz.). Niewykluczone, że na tej arenie wystąpi również burza. Ten dzień jest dość niepewny pod względem pogodowym, a synoptycy podają sprzeczne prognozy. Trzymamy się więc wersji: wszystko się może zdarzyć. Łącznie ze słońcem, którego tego dnia również nie zabraknie (do 7 godzin nasłonecznienia). Wiatr – północno-zachodni (do 20 km/h). Maksymalna temperatura w strefie reglowej wyniesie 12 st. C. na wysokości ok. 2000 m n.p.m. spodziewamy się 6 st. C. Termika: zimno i mokro. Uwaga! Miejscami w Tatrach, na wysokości wierzchołków górskich, w ten weekend temperatura może spaść nawet do 0 st. C.
   
Niedziela nie zakończy weekendu „happy end’em”. Właściwie pod względem pogodowym może przypominać sobotę, temperatura jednak nieco jeszcze opadnie. W strefie reglowej spodziewamy się 12 st. C., zaś na wysokości ok. 2000 m n.p.m. do 6 st. C. W ciągu dnia zachmurzenie zmienne, przeważnie umiarkowane (momentami może osiągać do 90% nieba). Mimo wszystko, możemy jednak liczyć na 6 godzin nasłonecznienia. Widoczność znacznie zmaleje, wiatr utrzyma swoją siłę (do 20 km/h). Termika: zimno i mokro. Opady deszczu niewykluczone.
   
Prognoza warunków została sporządzona na podstawie danych z godzin porannych dnia 03. 06. 2014 roku. Pamiętajmy, że pogoda w górach może zaskoczyć. Bądźmy zawsze przygotowani na możliwe załamanie pogody. Wybierając się w góry sprawdzajmy aktualne komunikaty i bacznie obserwujmy niebo. Mieszanka pogodowa jaka nas czeka mimo wszystko nie zniechęca do wędrówek – zachowajmy jednak ostrożność i uniwersalnego anioła stróża: zdrowy rozsądek. Udanego weekendu!

 

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować