Warunki w Tatrach 6-8 czerwca

piątek, 06 czerwiec 2014 10:13

Doczekaliśmy się wreszcie dobrej informacji – jeżeli synoptycy się nie mylą, w ten weekend pogoda uspokoi swoje zmienne oblicze i nad Tatrami wreszcie zacznie królować słońce.

Dziś piątek, szósty dzień czerwca. Słońce przemieniło noc w dzień o godzinie 4.36. Opuści niebo dopiero 16 godzin i 3 minuty później: o 20.40. W dolinach od rana zalegają mgły, nad Tatrami przewijają się chmury. Piątkowe popołudnie przeminie jeszcze pod znakiem burz i deszczu, ale z każdym dniem powinno być tylko lepiej.
 
Jak informuje TPN, warunki do uprawiania turystyki w części reglowej Tatr są dobre. Jedynie miejscami szlaki są mokre i śliskie, a w dolinach, gdzie trwa wywóz drewna – błotniste. Po ostatnich ulewach w wielu miejscach należy zachować szczególną ostrożność ze względu na zniszczenia, m. in. na szlaku z Dol. Chochołowskiej na Iwaniacką  Przełęcz, czy z Pięciu Stawów na Kozi Wierch.

Ze względu na powalone drzewa nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Ścieżka nad 
- Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska
- Dolina Lejowa
- Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły
   
Wychodząc w wyższe partie gór należy pamiętać, że na wielu szlakach nadal panują warunki zimowe. Na zmrożone płaty śniegu natkniemy się już na wysokości 1800  m n.p.m. zwłaszcza tam, gdzie występuje północna ekspozycja.
   
Piątek nie zapowiada się jak wymarzony dzień na wyjście w góry. Wieje lekki, północny wiatr (ok. 7 km/h). Zachmurzenie zmienne w ciągu dnia osiągać będzie do 90% nieba. Łącznie czeka nas maksymalnie 4-5 godzin nasłonecznienia. Uwaga na burze! Około południa przetoczą się nad Tatrami wraz z ulewnym deszczem (8 mm/12 h). Maksymalna temperatura na wysokości pięter reglowych wyniesie dziś 16 st. C. W strefie wierzchołków Tatr spodziewamy się 9 st. C. Podczas burzy temperatura odczuwalna spadnie. Przelotny deszcz może utrzymywać się nawet do godziny 20.00. Termika: zimno i mokro.
   
Sobota przyniesie zdecydowanie więcej słońca. Od rana w Tatrach będzie niemal bezchmurnie. Możemy liczyć łącznie 12 godzin nasłonecznienia. Wiejący ze wschodu wiatr osiągać ma siłę 10 km/h, w porywach maksymalnie 25 km/h. Uwaga! Około godziny 14 może dojść do załamania pogody i wystąpić burza (opad do 6 mm/12 h), prawdopodobieństwo jest jednak niewielkie. W ciągu dnia zachmurzenie zacznie wzrastać (zmienne: przeważnie małe, około 30% nieba, chwilami zmieniać się będzie na duże – do 90%  nieba). Termika: chłodno i mokro. Maksymalna temperatura, jakiej spodziewamy się na wysokości dolin tatrzańskich wyniesie 19 st. C. W partiach szczytowych synoptycy zapowiadają 12 st. C.
   
Niedziela według prognoz wygląda jak raj pogodowy (12 godzin nasłonecznienia). W Tatrach na bezchmurnym niebie od rana panować będzie słońce. Około południa mogą pojawić się niegroźne chmury, które szybko opuszczą niebo. Nieznaczny, północno-wschodni wiatr osiągać będzie prędkość 8 km/h. W tym dniu nie zapowiada się opadów atmosferycznych. Na wysokości tatrzańskich dolin spodziewamy się maksymalnie 22 st. C. W strefie wierzchołków gór (ok. 2000 m n.p.m.) synoptycy zapowiadają 16 st. C.  Termika: chłodno i mokro. Ten dzień zapowiada się wybornie, warto z niego skorzystać.
   
Prognoza warunków została sporządzona na podstawie danych z godzin porannych dnia 06.06.2014 r. Pamiętajmy że pogoda w górach potrafi zaskoczyć. Wybierając się w Tatry należy na bieżąco śledzić komunikaty dotyczące warunków i bacznie obserwować niebo. Korzystając ze sprzyjającego pogodowo weekendu pamiętajmy, że nawet przy dobrych warunkach zdarzają się wypadki. Kluczowym priorytetem w górach jest zachowanie własnego bezpieczeństwa. Udanego weekendu!

 

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować