Warunki w Tatrach 30 maja - 1 czerwca

piątek, 30 maj 2014 08:26

Po kilkudniowej fali gorąca, która przegnała większość zalegającego śniegu, znów nadeszło ochłodzenie i deszcze niespokojne, które opanowały Tatry. Nie wszystko jednak stracone.

Mamy dziś piątek, 30 dzień maja. Słońce wzeszło nad Tatrami o godzinie 4.41 i nie ma zamiaru opuścić nieba przed godziną 20.33. Tymczasem gęste chmury o niskim pułapie przesłaniają zupełnie jego oblicze, pławiąc się właściwie na każdej wysokości, od dolin do tatrzańskich wierzchołków. Od 25 maja TOPR zaprzestał ogłaszania zagrożenia lawinowego co oznacza, że zjawiska z nim związane nie powinny występować.TPN informuje, że po ostatnich ulewach miejscami szlaki są mokre, zaś w dolinach gdzie trwa wywóz drewna – błotniste. Wokół Morskiego Oka fragmenty szlaku są podtopione. Przejście możliwe jest zachodnią częścią obejścia jeziora (patrząc od schroniska  prawa strona). Szlaki w wielu miejscach są uszkodzone (m.in. Dol. Chochołowska - Iwaniacka Przełęcz). Niewykluczona jest większa ilość szkód, należy więc zachować ostrożność.

Ze względu na powalone drzewa nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne:
- Hala Gąsienicowa - Rówień Waksmundzka
-Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska
-Dolina Lejowa
- Z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły.
   
Weekendowa aura nie będzie nas rozpieszczać. Synoptycy wykazują się różną ilością nadziei, co do jednego są zgodni: piątek na pewno nie nadaje się na beztroską wędrówkę po górach. Od rana mamy do czynienia z zachmurzeniem dużym, które w ciągu dnia będzie zmienne. Możliwe przejaśnienia, jednak nie długotrwałe (nasłonecznienie 0 godz.). Dziś wystąpią okresowo opady deszczu, wyżej śniegu (podobno nawet 9 mm/12 godz.). Północno-wschodni wiatr w porywach osiąga prędkość 20 km/h, w porywach do 40 km/h. Termika: zimno i mokro. W piętrach reglowych maksymalna temperatura wyniesie dziś 6 st. C. Wyżej, na wysokości 1500 m n.p.m. spodziewamy się 3 st. C; na wysokości wierzchołków Tatr -1 st. C. Pamiętajmy, że temperatura odczuwalna może być o kilka stopni niższa.
   
W sobotę prawdopodobnie czeka nas nieco więcej przejaśnień (nasłonecznienie 1 godz.), ale chmury twardo będą trzymać się nieba. W ciągu dnia zachmurzenie zmienne, okresowo do 90% nieba. Wiejący z północy wiatr osiągać będzie 20 km/h, w porywach do 45 km/h. Tatr nie ominą przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem (2.6 mm/12 godz.), więc nadal będzie mokro, zimno i nieprzyjemnie. Na wysokości tatrzańskich dolin spodziewamy się maksymalnie 9 st. C.; wyżej, w strefie występowania kosodrzewiny: 5 st. C. Na wysokości ok. 2000 m n.p.m. temperatura utrzyma się na lekkim „plusie”: 2 st. C. Termika: zimno i mokro.
   
Niedziela, pierwszy dzień czerwca, a zarazem Dzień Dziecka, przynosi najwięcej optymistycznych wieści pogodowych, choć synoptycy mają podzielone zdanie na ten temat. Nadal będziemy mieli do czynienia z zachmurzeniem zmiennym (do 90% nieba), miejscami można jednak liczyć na słońce, a opady deszczu i śniegu powinny ograniczą się do przelotnego charakteru (0.6 mm/12 godz.). W ciągu dnia mamy szanse na nawet 4 godz. nasłonecznienia, przejaśnienia powinny więc być znaczne, a aura raczej spokojna. Niedziela przyniesie również ocieplenie. Temperatura spodziewana na wysokości dolin tatrzańskich wynosi aż 13 st. C. Na wysokości ok. 2000 m n.p.m. liczymy na 6 st. C. Północno-zachodni wiatr da  sobie znać z nieznaczną siłą 20 km/h, w porywach ok. 40 km/h. Termika: mimo wszystko nadal zimno i mokro.
   
Prognoza warunków została sporządzona na podstawie danych z godzin porannych dnia 30. 05. 2014 r. Pogoda w górach potrafi zaskoczyć, wybierając się w teren należy więc zawsze sprawdzić aktualne warunki i z uwagą obserwować niebo. Choć zima już za nami, a stopień zagrożenia lawinowego nie jest już ogłaszany, nie zapominajmy że w wysokich partiach Tatr i zacienionych miejscach wciąż zalegają płaty starego śniegu. Uwaga na poślizgnięcia! Nadal należy nosić ze sobą sprzęt zimowy, który pomoże w pokonaniu trudnych elementów szlaku, gdzie nadal zalega śnieg. Bądźcie ostrożni. Udanego weekendu Drodzy Czytelnicy!

 

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować