Warunki w Tatrach 23-25 maja

piątek, 23 maj 2014 06:53

Tatrzańska aura postanowiła dać nam trochę odpoczynku i przerwać ciąg obfitych deszczy i trudnych warunków. Od poprzedniego weekendu wiele się zmieniło, na szczęście na lepsze.

Dzisiaj 23 dzień maja, piątek. Słońce wyciąga nas z łóżka bardzo wcześnie, pojawiając się na niebie już o godzinie 4.47. Jego wędrówka potrwa w dniu dzisiejszym 15 godzin i 38 minut – tyle czasu minie, nim o godzinie 20.25 ustąpi miejsca księżycowi. Obecnie w Tatrach obowiązuje niski stopień zagrożenia lawinowego, co nie powinno ulec zmianie. Po ostatnim, ciężkim pod względem warunków weekendzie nadszedł czas na uśmiech pogodowy – to będzie dobry czas na uprawianie turystyki górskiej.
         
Piątek najprawdopodobniej stanowi najlepszy dzień na wyjście w góry. Od rana świeci słońce i będzie go dzisiaj jeszcze wiele (nawet 14 godz. nasłonecznienia). Południowo zachodni wiatr w porywach osiągać będzie do 20 km/h. Dziś nic nie powinno nam przeszkodzić – nie prognozuje się ani burz, ani nawet opadów deszczu. Bezchmurne niebo zachęca do wyjścia w góry. Będzie ciepło. Na wysokości dolin temperatura maksymalna wyniesie dziś aż 21 st. C. W strefie wierzchołków tatrzańskich (ok. 2000 m n.p.m.) spodziewamy się do 14 st. C. Ten zlepek informacji najlepiej podsumować można twierdzeniem, że warunki mocno dziś sprzyjają. Termika: chłodno i sucho.
        
Drugi dzień weekendu, sobota, częściowo również będzie sprzyjał. Od rana będzie ciepło. Na wysokości około 1000 m n.p.m. spodziewamy się 20 st. C., zaś w strefie wierzchołków nawet 13 st. C. Południowy wiatr straci na sile, w porywach osiągając 10 km/h. Do południa zachmurzenie zamiennie ze słońcem będzie zdobywać dominację na przestrzeni nieba. Liczymy na przejaśnienia (do 10 h nasłonecznienia). Po południu zachmurzenie wzrośnie, spodziewamy się również deszczu o charakterze przelotnych opadów. Termika: zimno i mokro.
         
Niedziela według obecnych prognoz nie napawa optymizmem. W ciągu dnia przeważać będzie duże zachmurzenie, wystąpią również opady deszczu, możliwe burze i ulewy (nawet 21 mm na 12 godz.). Temperatura na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie maksymalnie 10 st. C. Wyżej, w strefie szczytów Tatr (ok. 2000 m n.p.m.), spodziewamy się 18 st. C. Wiejący ze wschodni wiatr nie będzie dawał się we znaki, osiągając w porywach jedynie 7 km/h. Termika: zimno i mokro.
         
Prognoza warunków została sporządzona na podstawie danych z godzin porannych dnia 23 maja 2014 roku. Pamiętajmy, że pogoda w górach charakteryzuje się zdolnością do nagłych, nieprzewidzianych zmian. Wychodząc w teren zawsze należy brać pod uwagę załamanie pogody. Pamiętajmy również, że powyżej 1700 m n.p.m. nadal panują warunki zimowe. Do przemieszczania się w tym terenie nadal konieczne jest używanie sprzętu zimowego. Udanego weekendu, drodzy Czytelnicy!

 

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować