Warunki w Tatrach 16-18 maja

piątek, 16 maj 2014 08:19

W ciągu ostatnich dni warunki w Tatrach diametralnie się zmieniły. Jest niebezpiecznie. Intensywne opady deszczu i śniegu wraz z silnym wiatrem mogą wystąpić jeszcze dziś, jutro powinny zelżeć. Niewykluczone burze.

Dziś piątek, szesnasty dzień maja. Słońce wstało o 4.56, ale któż to mógł zauważyć? Niebo nad Tatrami przejęły w posiadanie ciężki chmury. Jest mglisto. Nie ma co liczyć na przejaśnienia. Intensywne opady mogą dziś nadal wystąpić; jutro pogoda powinna dać już za wygraną, uspokoić się. W Tatrach obecnie obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego, który nie powinien ulec zmianie. Oznacza to, że prawdopodobieństwo wyzwolenia lawiny jest znaczne. Wyjście w góry powyżej schronisk jest niebezpieczne. Z powodu gwałtownych opadów i lokalnych podtopień zamknięte są doliny Białego, Strążyska, Małej Łąki, Kościeliska, Chochołowska oraz łącznik pod tamą na Polanie Kuźnickiej, między Aleją Przewodników Tatrzańskich a szlakiem na Nosal.
 
Świeża warstwa śniegu na Kasprowym po ostatnim opadzie wynosi już ponad metr grubości. W Witowie wylał Czarny Dunajec, czyniąc znaczne szkody. Jak podaje do informacji TPN, intensywne opady deszczu oraz wezbrane potoki i stawy powodują, że szlaki są podtopione, a miejscami zupełnie zalane. Intensywne opady deszczu, które wraz z wysokością, już od 1500 m n.p.m. przechodzą w opady śniegu spowodowały wzrost poziomu wody w potokach i stawach tatrzańskich oraz lokalne podtopienia szlaków. Miejscami może również występować rozmakanie i osuwanie gruntu oraz obsunięcia skał.
 
Aktualnie zalana jest Jaskinia Mroźna, Droga pod Reglami przy wylocie Doliny Lejowej, a w Dolinie Chochołowskiej na kilku odcinkach potok wystąpił z koryta i płynie również drogą. Po ubiegłej nocy szlakach mogą wystąpić również wiatrołomy. W wyższych partiach  panują  bardzo trudne, zimowe warunki. Szlaki powyżej górnej granicy lasu są nieprzetarte wejście w partie Tatr powyżej schronisk jest praktycznie ryzykanckie, stanowczo odradzamy i przestrzegamy!
 
Dziś nie ma co liczyć na słońce (0 godz. nasłonecznienia). W ciągu dnia pochmurno i deszczowo. Możliwe wystąpienie ulew (spodziewany opad dobowy 20 mm) i burz. Intensywne opady śniegu i deszczu nadal będą panoszyć się w Tatrach, choć miejmy nadzieję, że nie z takim impetem jak w ostatnich dniach.  Sytuacja powinna ulec zmianie dopiero jutro. Północny wiatr zyskuje na sile w partiach szczytowych Tatr gdzie w porywach może dziś osiągać 50 km/h. Termika: zimno i mokro. Temperatura w partiach reglowych wyniesie dziś maksymalnie 8 st. C. Wysoko w Tatrach oscylować będzie wokół 1 st. C. na plusie, przy czym pamiętajmy, że odczuwalna temperatura spadnie poniżej zera.

Sobota jest dniem, który może przynieść wiele. Tego dnia możliwe są lokalne przejaśnienia, powinno również nieco się ocieplić, wiatr ma zelżeć, a ciśnienie zacząć pomału rosnąć. Choć jest szansa na poprawę pogody, musimy być również przygotowani na dalsze podrywy intensywnych opadów deszczu/śniegu, które nadal mogą wystąpić, na dodatek w towarzystwie burzy. Termika: zimno i mokro. Maksymalna temperatura, jakiej spodziewamy się na wysokości dolin wynosi 12 st. C.; w strefie szczytów tatrzańskich (ok. 2000 m n.p.m.) 5 st. C. Wiatr zelżeje, w porywach osiągając do 25 km/h.

Prognozy pogody na niedzielę na chwilę obecną przynoszą promyk nadziei. Możliwe, aura całkiem się już uspokoi, a nawet że pojawi się słońce (do 3 godz. nasłonecznienia). Na cuda raczej nie liczymy, ale spośród wszystkich dni weekendu to niedziela jawi się najkorzystniej. Opady deszczu/śniegu tego dnia będą miały tylko przelotny charakter. Możliwe wystąpienie burzy. Maksymalna temperatura w strefie reglowej wyniesie 14 st. C., zaś na wysokości ok. 2000 m n.p.m. 7 st. C. Liczymy na przejaśnienia.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 16. 05. 2014 r. Sytuacja pogodowa w górach potrafi szybko i diametralnie się zmienić. Zawsze należy śledzić aktualne zapowiedzi, a przed wyjściem w góry najlepiej na bieżąco zaczerpnąć opinii ratowników TOPR. W górach jest teraz niebezpiecznie, pamiętajmy o tym. Radzimy zostać w domu dopóki warunki się nie ustabilizują.

 

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
4.00
2
Zaloguj się, by skomentować