Warunki w Tatrach 9-11 maja

piątek, 09 maj 2014 09:00

Jak dobrze wiedzieć, że czeka nas w pogodzie coś dobrego. Łagodne smugi słońca i ciepło zrobiły już swoją robotę w Tatrach, gdzie śniegu jest naprawdę mało. Zapowiada się pogodny, wiosenny, majowy weekend.

Dziś piątek, dziewiąty dzień maja. Dzień jest już tak długi, że trudno przypomnieć sobie zimowe ciemności – trwa dokładnie 15 godzin, w sam raz do wykorzystania na tatrzańską wędrówkę (wschód 5.06; zachód 20.06). Obecnie w Tatrach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego, wykazujący tendencję spadkową. Niebezpieczeństwo występuje zwłaszcza powyżej 1900 m n.p.m. Jak informuje TPN, warunki do uprawiania turystyki są zmienne. W dolinach, gdzie wciąż trwa wywóz drewna szlaki są bardzo błotniste (m.in. w Dolinie Olczyskiej,  Dol. Chochołowskiej i Dol Kościeliskiej). W wielu zacienionych miejscach strefy reglowej podłoże jest mokre i śliskie. Powyżej górnej granicy lasu niebezpieczeństwo stanowią zalegające duże płaty starego, twardego i zmrożonego śniegu. W żlebach po północnej stronie zboczy  pokrywa śniegu jest ciągła. Łatwo o poślizgnięcie. Najlepszym dniem do uprawiania turystyki wysokogórskiej na chwilę obecną jest sobota.
   
Piątek poczęstuje nas słońcem kęsem czystej wiosennej pogody. Słońce od rana wygląda zza chmur, w zależności od lokalizacji możemy dziś liczyć na nawet 8 godz. nasłonecznienia. Zachmurzenie w ciągu dnia może wzrastać do 50% nieba. Termika: zimno i sucho. Na wysokości dolin ciepło, 15 st. C. Powyżej granicy lasu spodziewamy się maksymalnie 12 st. C., zaś w partiach szczytowych nawet 8 stopni na plusie. W ciągu dnia możliwe wystąpienie przelotnych opadów deszczu. Południowo zachodni wiatr nie będzie dawał się we znaki, na wysokości ok. 2000 m n.p.m. w porywach może jednak osiągać d 45 km/h.
   
Sobota według obecnych danych wygląda na najbardziej korzystny pogodowo dzień. W zależności od lokalizacji możemy liczyć na nawet 9 godz. nasłonecznienia. Będzie niemal bezchmurnie (zachmurzenie do 20% nieba). W ciągu dnia nie powinny wystąpić opady atmosferyczne. Maksymalna temperatura w strefie reglowej wyniesie 13 st. C.; na wysokości około 2000 m n.p.m. spodziewamy się 6 st. C. Termika: zimno i sucho, wiatr zelżeje.
   
Niedziela zepsuje ogólne wrażenie idealnie wiosennego weekendu, tego dnia musimy być ostrożni, bowiem synoptycy zapowiadają możliwe wystąpienie gwałtownych burz z ulewnym deszczem (2 mm/12 godz.). Niezależnie od burzy, w ciągu dnia możliwe opady. Wiatr zyska na sile, w porywach może osiągać do 45 km/h. Na wysokości tatrzańskich dolin spodziewamy się 15 st. C.; w strefie szczytowej 8 st. C. Choć nie zabraknie nieznacznych przejaśnień, zachmurzenie zmienne może osiągać nawet do 90% nieba. Termika: zimno i mokro.
   
Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 09. 05. 2014 r. Pamiętajmy, że specyficzny mikroklimat Tatr sprawia, że pogoda może ulec gwałtownym zmianom. Wybierając się w góry zawsze należy sprawdzać aktualne warunki i obserwować niebo. W wysokich partiach Tatr nadal panują zimowe warunki, w ekwipunku turysty wysokogórskiego nie powinno zabraknąć więc raków, czekana i ABC lawinowego, a przede wszystkim… doświadczenia i zdrowego rozsądku. Udanego weekendu drodzy górscy Czytelnicy! 

 

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
2
Zaloguj się, by skomentować