Warunki w Tatrach 2-4 maja

piątek, 02 maj 2014 06:22

Pierwszy dzień długiego weekendu rozpieścił nas słońcem. Kto przetrwał korki na Zakopiance, ten bez przeszkód pogodowych cieszył się górami, na popularnych szlakach zrobiło się tłoczno. Jak będzie dalej?

Dziś piątek, ale taki wyjątkowy, bo należący cyklu świąt odpoczynku Polaków – długiego weekendu. Drugi dzień maja. Słońce wstało o godzinie 5.17 by po 14 godzinach i 39 minutach zniknąć za horyzontem, zachodząc o godzinie 19.56. Turyści, którzy wczoraj weszli na tatrzańskie szlaki mieli okazję skosztować bajecznie wiosennej, słonecznej pogody. Dziś już nie będzie tak kolorowo, choć trzeba przyznać że wcześniejsze zapowiedzi synoptyków nie sprawdziły się – jest więcej słońca niż można by się tego wcześniej spodziewać.
   
Według informacji TPN, w Tatrach panują zmienne warunki do uprawiania turystyki. W części reglowej szlaki  miejscami są mokre i śliskie. W wielu miejscach, szczególnie w dolinach gdzie trwa wywóz drewna szlaki są bardzo błotniste. W wyższych partiach Tatr, powyżej górnej granicy lasu nadal panuje pełnia zimy. Śnieg w tej części Tatr jest mokry, grząski i przepadający. W żlebach i miejscach zacienionych śnieg jest twardy i zmrożony. Obecnie w Tatrach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego z tendencją malejącą.
   
Piątek będzie dość pogodnym dniem, zachmurzenie będzie postępować wraz z upływem godzin, osiągając maksymalnie do 90% nieba. Nie zabraknie jednak słońca – łączny czas nasłonecznienia wyniesie około 6 godzin. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się w dolinach wyniesie dziś 14 st. C.; w strefie wierzchołków szczytów odczujemy 7 st. C. Uwaga, niech nas nie zwiedzie słoneczny początek dnia, w godzinach popołudniowych mogą wystąpić intensywne burze z deszczem! Wieczorem prawdopodobnie również popada.
   
W sobotę na niebie będzie mniej słońca. Łączny czas jego panowania (czas nasłonecznienia) wyniesie około 2 godzin. Będzie raczej pochmurno. Spodziewamy się zachmurzenia umiarkowanego, które będzie narastać do 90% nieba. Stopniowo nastąpi również ochłodzenie, które urzeczywistni się w niedzielę kilkustopniowym spadkiem temperatury. Na wysokości pięter reglowych w sobotę spodziewamy się 13 st. C. Ci, który postanowią wybrać się w strefę wierzchołków szczytów odczują ok. 7 s. C.  W ciągu dnia, zwłaszcza po południu,  mogą wystąpić burze z ulewnymi deszczami.
   
Niedziela dla większości osób oznacza koniec długiego weekendu. Niechybnie po raz kolejny na Zakopiance będzie trzeba postać kilka godzin. W Tatrach ten dzień nieco nas orzeźwi – spodziewamy się ochłodzenia. Tym niemniej po zachmurzonej sobocie nadejdzie czas na więcej słońca (4-6 godzin nasłonecznienia; zachmurzenie małe 20-30% nieba). W strefie reglowej temperatura maksymalna wyniesie 6 st. C. Na wysokości około 2000 m n.p.m. spodziewamy się ok. -1 st. C. Tego dnia na wysokościach może silniej wiać. Północny, zimny wiatr w porywach może osiągać około 50 km/h. Nie powinny wystąpić opady deszczu czy śniegu.
   
Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 02.005.2014 r. jak wiadomo pogoda w górach zaskakuje. Przy planowanej wędrówce należy na bieżąco śledzić aktualne zmiany i kaprysy pogodowe. Korzystajmy z długiego weekendu aktywnie, uważajmy na burze i inne górskie niebezpieczeństwa. Jako pierwszorzędny, najbardziej potrzebny turyście na szlaku ekwipunek, traktujmy rozsądek. Nie zapomnijmy wziąć go ze sobą na tatrzańskie szlaki. Udanego  wypoczynku Drodzy Czytelnicy!

 

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
2
Zaloguj się, by skomentować