Warunki w Tatrach 25-27 kwietnia

piątek, 25 kwiecień 2014 07:51

Na temat wiosny mówiło się już dużo. Jej stałą towarzyszką była jednak ciągle powracająca zima. Teraz wygląda na to, że ta druga naprawdę zamierza już odejść. Czyżby?

Dziś piątek, 25 dzień kwietnia, rozpoczynający ostatni weekend w tym miesiącu. Słońce wstało nad Zakopanem dokładnie o godzinie 5.30, zajdzie o godz. 19.46 (dzień potrwa 14 godz. i 16 min). W ostatnim czasie mogliśmy zaobserwować dużą częstotliwość występowania intensywnych opadów (przeważnie deszcz), nad Tatrami zaczyna także grzmieć. Czy to znaczy, że słońce poddało walkę z niepogodą? Ależ skąd. Jesteśmy po prostu świadkami prawdziwie wiosennej pogody.
   
Obecnie TPN określa panujące warunki jako zmienne. W partiach reglowych przeważnie idzie się dobrze, tylko w niektórych miejscach napotykając na oblodzenia i błoto. Powyżej 1700 m n.p.m. nadal panuje zima. Niebezpieczeństwo stanowią zalegające płaty śniegu, na których można się poślizgnąć przy chwili nieuwagi. Obecnie obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego z tendencją spadkową. Weekend w dużej mierze zapowiada się jako deszczowo-burzowy czas.
   
Dziś trudno liczyć na słońce. Od rana na niebie przeważają chmury, które w ciągu dnia zakryją do około 70% nieba. Prognozuje się możliwe wystąpienie opadów deszczu (2.2 mm/12h). Uwaga! Od godziny 14 może zagrzmieć, a opad konwekcyjny może być intensywny. Dziś na wysokości ok. 1000 m n.p.m. spodziewamy się maksymalnie 13 st. C., w strefie wierzchołków tatrzańskich 6 st. C. na plusie. Termika: wraz z pojawieniem się okresowych deszczy zimno i mokro.
   
Sobota na chwilę obecną zapowiada się jeszcze mniej korzystnie – jako dzień najmniej sprzyjający wyjściu w góry. Zachmurzenie może wzrosnąć do 90% nieba, tylko przelotnie zezwalając na spojrzenie słońca. W ciągu dnia wystąpią okresowe, intensywne opady deszczu (nawet 10 mm/12h). Tego dnia również możliwe jest wystąpienie burz. W dolinach maksymalna temperatura wyniesie 13 st. C., na wysokości ok. 2000 m n.p.m. spodziewamy się podobnie jak poprzedniego dnia 5 st. C. Może być nieprzyjemnie i ślisko. Termika: zimno i mokro.
   
Niedziela w Tatrach również nie będzie rozpieszczać, tego dnia jednak szanse na słońce zdecydowanie wzrośnie, zwłaszcza rano niebo nie powinno być mocno zachmurzone. Po południu chmury znów zdominują niebo (do 90% nieba). Na wysokości tatrzańskich dolin spodziewamy się 14 st. C., zaś na wysokości ok. 2000 m n.p.m. 7 st. C. Niestety i tego dnia wystąpią przelotne opady deszczu (7 mm/12h). Po południu możliwe burze. Termika: zimno i mokro.
   
Prognozę warunków sporządzono na podstawie danych z godzin porannych dnia 25. 04. 2014 r. Pogoda w górach ma skłonności do nagłych zmian, planując więc wyjście w gór należy na bieżąco śledzić jej możliwe tendencje do zmian. Pamiętamy, że w wyższych partiach nadal dominują zimowe warunki, konieczne jest więc zabranie ze sobą zimowego ekwipunku (raki, czekan, lawinowe ABC). Planując wyjście należy wziąć pod uwagę prawdopodobieństwo wystąpienia burzy i na szlak wychodzić możliwie wcześnie. Udanego weekendu!

 

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
3
Zaloguj się, by skomentować