Warunki w Tatrach 18-20 kwietnia

piątek, 18 kwiecień 2014 09:14

Zakwitły krokusy. Zima była, powiedzmy sobie szczerze, wątła. Tymczasem pod panowaniem wiosny pozwoliła sobie na powrót. Przyjrzyjmy się jej planom dominacji Tatr – czy zostanie na długo?

Mamy dziś piątek, dla obchodzących Święta Wielkanocne Wielki Piątek, 18 dzień miesiąca kwietnia. Słońce nad Tatrami wstało o godzinie 5.43. Planowe „zejście z nieba” nastąpi po upływie 13 h i 5 min, o godzinie 19.35. Po opadach śniegu, jakie zafundował nam ostatni tydzień, w Tatrach panują niekorzystne warunki do uprawiania turystyki górskiej. Według raportu TPN, szlaki znajdują się pod warstwą świeżego śniegu, który w partiach reglowych jest mokry.  W wyższych partiach szlaki są nieprzetarte, a w wielu miejscach potworzyły się zaspy. Obecnie obowiązuje trzeci (znaczny) stopień zagrożenia lawinowego, który w najbliższym czasie nie powinien ulec zmianie. Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca z dużą ilością śniegu (depresje, żleby, podnóża ścian i przełęczy) gdzie zagrożenie jest wysokie. Od rana na niebie króluje słońce, co może zachęcać do świątecznej wyprawy. Poruszanie się przy znacznym stopniu zagrożenia lawinowego wymaga jednak bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oceny ryzyka lokalnego.

W najbliższych dniach czeka nas mozaika pogodowa. Co prawda nie będzie już bardzo pochmurno i nieprzyjemnie, ale opady atmosferyczne spodziewane są właściwie każdego dnia świątecznego weekendu. Dziś od rana słonecznie. Od godziny 11 zacznie przybywać chmur (miejscami do 90% nieba, przeważnie zachmurzenie zmienne), które po południu mogą przynieść przelotne opady deszczu/śniegu. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się dziś na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 10 st C. Wyżej, na około 1500 m n.p.m. odczujemy 7 st. C., zaś w strefie wierzchołków Tatr 3 st. C. na plusie. Czeka nas od 3-6 godzin nasłonecznienia, w zależności od rejonu naszego przebywania. Termika: zimno i mokro.

Sobota (Wielka Sobota) nie będzie znacząco różnić się od dnia poprzedniego. Temperatura na wysokości 1000 m .n.p.m. wyniesie maksymalnie 9 st. C.; w strefie występowania kosówki 7 st. C., zaś na wysokości około 2000 m n.p.m. spodziewamy się 2 st. C. na plusie. W ciągu dnia możliwe wystąpienie opadów deszczu, wyżej  śniegu (ok. 3 mm na 12 h). tego dnia czeka nas raczej niewiele słońca (ok. 2 h nasłonecznienia), choć w zależności od lokalizacji, będzie ono próbować przebijać się przez niejednokrotnie grubą warstwę chmur. Sobota może odznaczać się również silniejszymi porywami wiatru (ok. 50 km/h). Termika: zimno i mokro.

Niedziela Wielkanocna przyniesie nieco słońca, przy zachmurzeniu umiarkowanym, które miejscami będzie nasilać się do dużego. Uwaga! W tym dniu w Tatrach możliwe jest wystąpienie burz śnieżnych. W ciągu dni przelotne opady deszczu/wyżej śniegu (ok. 5 mm/1 h). Temperatura na wysokości dolin wyniesie nawet 13 st. C., wyżej, w strefie kosówki 5 st. C., natomiast na wysokości ok. 2000 m n.p.m. spodziewamy się 5 st. C. Łączny czas nasłonecznienia w zależności od lokalizacji ma wynieść 2-3 h. Wiatr wiejący z kierunków wschodnich nieco zelżeje. Termika: nadal zimno i mokro.
   
Świąteczny weekend doskonale wpisze się w kanony potwierdzające przysłowie „kwiecień plecień bo przeplata trochę zimy, trochę lata”. Przekonamy się o kapryśnej naturze wiosny. Prognoza warunków została sporządzona na podstawie danych z godzin porannych dnia 18. 04. 2014 r. Pogoda w górach potrafi zaskoczyć, więc planując wyjście należy na bieżąco sprawdzać jej aktualne oblicze oraz stopień zagrożenia lawinowego. Wyjście w góry przy znacznym stopniu może okazać się bardzo niebezpieczne. Uważajmy na siebie i wybierajmy trasy adekwatnie do swojego doświadczenia zimowego oraz umiejętności oceny zagrożenia lokalnego oraz kondycji organizmu. Wesołych Świąt drodzy Czytelnicy!

 

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
2
Zaloguj się, by skomentować