Warunki w Tatrach 11-13 kwietnia

piątek, 11 kwiecień 2014 08:03

Przyzwyczajeni już do łagodnej, wiosennej aury i rozpieszczeni estetycznie widokiem morza krokusów u stóp Tatr, możemy być w szoku – w ostatnich dniach w Tatry wróciła zima. Jak będzie dalej?

Jedenastego dnia miesiąca, w piątek, słońce wstało nad Tatrami o godzinie 5.57, zakończy swoją codzienną wędrówkę o 19.25. Rozkoszna to informacja, że dzień trwa coraz dłużej, dziś będzie to 13 h i 27 min na wędrówkę. Region Tatr i Podhala znajduje się w zasięgu oddziaływania zatoki niżowej, która związana jest z niżem z ośrodkiem nad Morzem Czarnym. Jego wpływy nie będą długo przeważały. Od wschodu rozbuduje się klin wyżowy z centrum nad Niziną Wschodnioeuropejską, co wpłynie na lekką poprawę pogody.
   
Po ostatnich opadach śniegu, obecnie w Tatrach obowiązuje umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego, bez tendencji do zmian. Powyżej górnej granicy lasu panują niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. Jak informuje TPN pod świeżym śniegiem w wielu miejscach występują zalodzenia, a szlaki są nieprzetarte.  W partiach reglowych szlaki są mokre, śliskie i błotniste. W weekend słońce będzie miało przewagę nad chmurami, warunki powinny ulec poprawie, jednak spodziewamy się jeszcze nieznacznych opadów śniegu w niedzielę.
   
Dzisiejszy dzień piątek, przyniesie zachmurzenie umiarkowane, które okresowo wzrastać może do dużego. Pomimo to nie zabraknie słońca (łącznie 7 h nasłonecznienia). Rano widzialność ograniczona przez silne zamglenie do 400 m. W górach odczujemy słaby i umiarkowany północno-wschodni wiatr. Po południu możliwe nieznaczne opady deszczu, wyże śniegu. Maksymalna temperatura w piętrach reglowych wyniesie 5 st. C., wyżej, w strefie występowania kosówki spodziewamy się 1 st. C, zaś na wysokości wierzchołków Tatr -2 st. C. Najwięcej słońca między godziną 14 a 16. Termika: mroźno i sucho.
   
Sobota pod względem pogodowym będzie przypominać piątek, nieznacznie się jednak ociepli (różnica około 2 st. C.). W ciągu dnia przeważnie zachmurzenie duże, z rozpogodzeniami. Łącznie czeka nad 6 h nasłonecznienia. Maksymalna temperatura na wysokości dolin wyniesie 6 st. C., na około 1500 m n.p.m. spodziewamy się 3 st. C., zaś w strefie graniowej Tatr wystąpi temperatura ujemna: -1 st. C. Termika: zimno i sucho. Opady atmosferyczne nie powinny wystąpić.
   
Trzeciego dnia weekendu, w niedzielę, możliwe jest wystąpienie przelotnych opadów śniegu (ok. 1 mm/12 h), niżej deszczu. Prognozuje się duże zachmurzenie (do 90% nieba) z rozpogodzeniami. Termika: zimno i mokro. Łączna długość nasłonecznienia wyniesie 4 h. Wysoko więcej słońca. Temperatura, jakiej możemy spodziewać się w strefach reglowych wyniesie maksymalnie 8 st. C., na wysokości  ok. 1500 m n.p.m. 5 st. C., zaś w najwyższych partiach Tatr spodziewamy się 1 st. C. „na plusie”.
   
Prognoza warunków została sporządzona na podstawie danych z godzin porannych dnia 11. 04. 2014 r. Planując wyjście w góry należy liczyć się ze zmianami, które należy monitorować na bieżąco. Pamiętajmy, że w górach pogoda potrafi zaskoczyć. Powyżej schronisk nadal konieczne jest używanie sprzętu zimowego (raki, czekan, lawinowe ABC). Stosunkowo stabilne warunki zachęcają do wędrówki, korzystajmy więc mądrze, uważając na siebie.

 

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować