Warunki w Tatrach 4-6 kwietnia

piątek, 04 kwiecień 2014 07:41

 Przed nami słodko-gorzki weekend. Nadciąga słońce, przelotne opady, chmury  i tak jak w loterii, do końca nie wiadomo, w którym dniu czym przeważy aura. Słońce jednak będzie częstym gościem nieba.

Dziś piątek, czwarty dzień kwietnia, doba rozpoczynająca weekend. Słońce wstało o godzinie 6.12 i pozostanie na niebie aż do 19.14; dzień potrwa 13 h 2 min. Obecnie w Tatrach obowiązuje niski stopień zagrożenia lawinowego, nie wykazujący tendencji do zmian. Panują zmienne warunki do uprawiania turystyki górskie. Jak informuje TPN, w dolinach i niskich partiach Tatr (drogi dojściowe do schronisk) panują dobre warunki, szlaki tylko miejscami są błotniste. W wyższych partiach gór nadal panują zimowe warunki, szlaki są bardzo twarde i oblodzone, a w  miejscach nasłonecznionych,  w godzinach południowych śnieg robi się grząski i przepadający. Zapowiadane opady deszczu ze śniegiem mogą wpłynąć na zmianę takiej tej sytuacji.

                                                                                          
Dziś od rana na niebie stopniowo zbierają się chmury; jeszcze w przedpołudniowych godzinach, zachmurzenie wzrośnie i pojawią się przelotne opady deszczu ze śniegiem, które mogą zintensyfikować się po południu, wraz ze stopniowym wzrostem zachmurzenia. Termika: mokro i zimno. Uwaga! Możliwe nawet burze! Czas nasłonecznienia wyniesie dziś do 5 h. W ciągu dnia wystąpić mają przelotne opady deszczu, zachmurzenie zmienne, w zależności od wysokości w ciągu dnia do 90% nieba. Ze wschodu wieje wiatr, którego siła nie przekracza 20 km/h. Maksymalna temperatura, jakiej możemy spodziewać się dziś na wysokości dolin, wyniesie nawet 13 st. C; wyżej, na ok. 1500 m n.p.m. prognozuje się dziś 10 st.C., zaś w strefie wierzchołków Tatr 6 st.C.na plusie. Ilość opadów wyniesie ok. 7 mm/12 h.

Kolejny dzień, sobota, zapowiada się jako najbardziej korzystny pogodowo dzień. Choć niebo przykrywać może warstwa chmur, to jednak słońce powalczy o swoje będzie przeważać – w tym dniu spodziewamy się nawet 9h nasłonecznienia, co sprawi że aura będzie bardzo przyjemna. Gdzieś na granicy prawdopodobieństwa określa się możliwe wystąpienie nieznacznych, przelotnych opadów (deszczu, wyżej deszczu ze śniegiem). Przeważnie zachmurzenie małe. Północno-wschodni wiatr osiągać będzie siłę do 20 km/h. W dolinach maksymalna temperatura wyniesie 11 st. C, w strefie występowania kosówki ok. 8 st. C., zaś na wysokości wierzchołków Tatr spodziewamy się 4 st. C temperatury dodatniej. W nocy z sobotę na niedzielę siła wiatru może się nasilić.

Niedziela, ostatni dzień weekendu, zapowiada się podobnie do dnia poprzedniego. Nie powinniśmy liczyć jednak na taką samą ilość słońca, czeka nas maksymalnie 8 h nasłonecznienia, co swoją drogą tez jest zadowalającym wynikiem. Termika: zimno i sucho. W ciągu dnia zachmurzenie o tendencji rozwojowej, możliwe wystąpienie nieznacznych opadów śniegu. Wysoko w górach może nieco silniej powiać (do 40 km/h). Temperatura jakiej spodziewamy się w strefie reglowej to 12 st. C., wyżej 9 st. C., zaś na wysokości wierzchołków Tatr ok. 5 st.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 04. 04. 2014. Pamiętajmy że aura w górach jest wyjątkowo kapryśna. Wybierając się w góry należy na bieżąco śledzić ewentualne zmiany oraz stan zagrożenia lawinowego. Pamiętajmy, że wysoko w Tatrach wciąż króluje zima. Nadal konieczne jest używanie odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, lawinowe ABC). Korzystajcie z weekendu i uważajcie na siebie!

 

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować