Warunki w Tatrach 28-30 marca

piątek, 28 marzec 2014 07:54

Wszystkie znaki na niebie i ziemi skłaniają się ku temu, że weekend w który właśnie wkraczamy będzie wręcz bajeczny. No cóż, naczekaliśmy się sporo czasu żeby spojrzeć słońcu prosto w twarz.

Powoli kończy się miesiąc marzec. W Dolinie Chochołowskiej trwa rozkwit krokusów. Dziś mamy piątek, 28 dzień tego miesiąca. Słońce wzeszło nad Tatrami o godzinie 5.26, po 12 godzinach i 36 minutach opuści niebo, zostawiając po sobie krótkotrwały ślad kolorowych smug zachodu. Ten codzienny spektakl dziś będzie miał miejsce o godzinie 18.03. Od rana w Tatrach obserwujemy bezchmurne niebo. Zachmurzenie będzie wzrastać do stopnia dużego, kolejne dni zapowiadają się jednak jako zupełnie lub niemal zupełnie „czyste”. Jako najbardziej dogodny dzień na górską wędrówkę zapowiada się sobota.
   
Obecnie w Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego z tendencją spadkową. TOPR zwraca jednak uwagę, że w różnych partiach Tatr rozłożone jest bardzo nierównomiernie (Tatry Wysokie, Tatry Zachodnie), wzrastając powyżej 1600 m n.p.m. Jakkolwiek długofalowo wykazuje nieznaczną tendencję malejącą, w przebiegu dnia, wraz ze wzrostem temperatury, według informacji TOPR lokalnie może nawet wzrastać. Warunki do uprawiania turystyki są zmienne. W partiach reglowych w godzinach rannych szalki są przymarznięte, a koło południa stają się mokre i błotniste. Miejscami szlaki są oblodzone.  W wyższych partiach Tatr panuje pełnia zimy.
   
Piątek w Tatrach będzie zimny i suchy, bez spodziewanych opadów atmosferycznych. Zachmurzenie w ciągu dnia może osiągnąć do 80% nieba, z przejaśnieniami (4-6 godzin nasłonecznienia). Wieje nieznaczny, północno-wschodni wiatr. W ciągu całego weekendu jego prędkość będzie osiągać do 20 km/h. W strefie reglowej maksymalna temperatura wyniesie dziś 8 st.C., na wysokości ok. 1500 m n.p.m. spodziewamy się najwięcej 4 kresek „na plusie”; w strefie wierzchołków gór temperatura oscylować będzie dziś wokół 0 st. C.
   
Sobota zapowiada się jako słoneczny, bezchmurny dzień (11-12 godzin nasłonecznienia). Będzie nieco cieplej, w dolinach 10 st. C., w strefie występowania kosówki 7 st. C., zaś na wysokości około 2000 m n.p.m. spodziewamy się 3 st. temperatury dodatniej. Tego dnia nie wystąpią opady atmosferyczne. Termika: zimno i sucho. Dzień zdecydowanie atrakcyjny pod względem uprawiania turystyki górskiej.

Niedziela nie mniej niż sobota pozytywnie zaskoczy nas uśmiechem słońca. W ciągu dnia przeważnie słonecznie (10-11 godzin nasłonecznienia, zachmurzenie niewielkie), bez opadów. W dolinach spodziewana temperatura maksymalna ma wynieść nawet 12 st. C., na wysokości 1500 m n.p.m. odczujemy 7 st. C „na plusie”, zaś w strefie graniowej Tatr nawet do 5 st. C. Termika: zimno i sucho. Wiatr nadal nieznaczny, ciśnienie (1016 hPa) zacznie pomału spadać.

Prognozę warunków sporządzono na podstawie danych z godzin porannych dnia 28. 03. 2014 r. Wybierając się w góry należy brać pod uwagę zmienne kaprysy aury i dla własnego bezpieczeństwa uzupełniać prognozę na weekend z zapowiedziami zmian pogodowych. W wyższych partiach gór nadal konieczne jest umiejętne używanie sprzętu zimowego (raki, czekan, lawinowe ABC) i doświadczenie w turystyce zimowej. Uwaga na niebezpieczeństwo, jakie pojawia się wraz z topnieniem jezior. TPN ostrzega, że wejście na taflę jeszcze zamarzniętego stawu grozi wpadnięciem do wody.

Ze względu na powalone drzewa zamknięte są następujące szlaki turystyczne:

• Hala Gąsienicowa - Rówień Waksmundzka
• Hala Gąsienicowa - Krzyżne - Dol. Pięciu Stawów
• Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska
• Dolina Lejowa
• Z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły
• Ze względu na prowadzone prace leśne, w dniach od poniedziałku do  piątku zamknięty jest zielony szlak turystyczny Kuźnice - Kasprowy Wierch.

Udanego, górskiego weekendu!

 

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
4.30
3
Zaloguj się, by skomentować