Warunki w Tatrach 21-23 marca

piątek, 21 marzec 2014 08:26

Od wczoraj astronomiczna wiosna, dziś jednak z tą panią witamy się na dobre, uwzględniając jej kalendarzowy początek. Co więcej – już ją czuć w powietrzu, które dziś wyjątkowo niespokojnie będzie wirować, szarpane halnym.

Dziś piątek, 21. Dzień marca, pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Na Polanie Chochołowskiej w dużej ilości kwitną krokusy. Słońce wstało nad Tatami o godzinie 5.41, schowa się za horyzontem 12 godzin i 11 minut później, o godzinie 17.53. dzień jest długi, już niemal nie wspominamy minionych miesięcy, które ograniczały czas na wędrówkę do 8 godzin. Pokrywa śniegu ja Kasprowym jest stosunkowo gruba: 70 cm.

Obecnie w Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego, które nie powinno ulec gwałtownej zmianie. Jak informuje TPN, w wyższych partiach Tatr panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Szlaki znajdują się pod warstwą świeżego śniegu i w większości  nie są przetarte. Ponadto śnieg jest mokry i ciężki, a miejscami występują zaspy i oblodzenia. Niżej błoto pośniegowe.  Uwaga! Od rana mocno wieje halny, co zdecydowanie wzmaga trudność warunków. Silny wiatr prawdopodobnie będzie towarzyszyć nam przez cały weekend.

Jak przystało na pogodę, której towarzyszy halny, jest ciepło. Region znajduje się na skraju wyżu z centrum w rejonie Morza Czarnego i niżu znad Islandii w ciepłej, polarnej masie powietrza. Maksymalna temperatura, jakiej możemy spodziewać się dziś na wysokości dolin wyniesie 11 st. C. Wyżej, w strefie występowania kosówki 7 st. C. Strefa wierzchołków gór również osnuta dodatnią temperaturą 3 st. C. Wiatr u stóp Tatr południowy i południowo-zachodni, w wysokich patiach gór wieje z kierunku południowo-zachodniego i zachodniego; silny i porywisty w porywach osiągnie do 80-100 km/h. W pierwszym dniu wiosny nie wystąpią opady atmosferyczne, a przez większą część dnia można podziwiać niemal bezchmurne niebo.
 
W sobotę nadal będzie silnie wiało, prawdopodobnie z siłą jaka przewidywana jest też dla piątku. Zachmurzenie małe, termika: zimno i sucho. W tym dniu również nie przewiduje się wystąpienia opadów. Na wysokości dolin tatrzańskich maksymalna temperatura wyniesie 11 st. C. Wyżej, na ok. 1500 m n.p.m. spodziewamy się 6 st. C., natomiast w strefie graniowej 3 st. C. na plusie. W ciągu całego dnia wystąpi nawet 7h nasłonecznienia. W nocy powieje z jeszcze większą siłą, nawet do 100 km/h.

Niedziela zapowiada się jako przełomowy pod względem pogodowym dzień. Ciśnienie spadnie do 1010 hPa, spodziewamy się (w zależności od wysokości występowania) opadów deszczu, deszczu ze śniegiem, a w wyższych patiach gór przelotnych opadów śniegu. W ciągu dnia zachmurzenie będzie wzrastać, zmiennie osiągać będzie ok. 50% nieba. Nadal wiać będzie silny, porywisty wiatr. Termika: zimno i mokro. Na wysokości dolin spodziewamy się 9 st. C.; na wysokości ok. 1500 m n.p.m. 5 st. C., zaś w strefie wierzchołków Tatr niedzielny dzień przyniesie tylko 1 st. C. na plusie.

Prognozę warunków sporządzono na podstawie danych z godzin porannych w dniu 21. 03. 2014 r. Wybierając się w góry, ze względu na zmienne kaprysy aury, należy na bieżąco sprawdzać prognozę pogody oraz stopień zagrożenia lawinowego wraz z jego historią zmian. W wyższych partiach gór nadal konieczne jest używanie sprzętu zimowego (raki, czekan, lawinowe ABC). Uważajmy na siebie, halny to nie żarty.

Ze względu na powalone drzewa zamknięte są następujące szlaki turystyczne:

- Hala Gąsienicowa - Rówień Waksmundzka
- Hala Gąsienicowa - Krzyżne - Dol. Pięciu Stawów
- Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska
- Dolina Lejowa
- Z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły
- Ze względu na prowadzone prace leśne, w dniach od poniedziałku do  piątku zamknięty pozostaje szlak turystyczny Kuźnice - Kasprowy Wierch.

 

Małgorzata Tomik

Fot. pkl.pl

Oceń ten artykuł
1.00
1
Zaloguj się, by skomentować