Warunki w Tatrach 14-16 marca

piątek, 14 marzec 2014 12:11

Pogoda potrafi zaskakiwać, to nie żaden frazes. Przekonają się o tym Ci, którzy w piątek obserwują niemal bezchmurne niebo nad Tatrami, by w sobotę… no właśnie. Czeka nas zaskakująca pogoda.

Dziś piątek, czternasty dzień marca. Od rana na niebie nad Tatrami króluje słońce, któremu nie wchodzą w drogę prawie żadne chmury. Na Polanie Chochołowskiej zaczęły już kwitnąć krokusy. Jest przepięknie. Osoby, które wybrały ten dzień na wędrówkę górską na pewno nie będą żałować. To ostatni dzień uśmiechu aury, szczęśliwi Ci, którzy z niego skorzystają. Reszta dni weekendu przyniesie diametralne zmiany pogodowe, w niedzielę nawet śnieżyce.

Słońce wstało dziś nad Zakopanem o godzinie 5.56, skończy swoją codzienną wędrówkę o 17.42, co oznacza, że dzień trwa 11 godzin i 45 minut. Region znajduje się pod napływem suchego, polarnego powietrza. W sobotę układ frontów ulegnie przemieszczeniu. Za frontem chłodnym, z północnego zachodu napłynie świeże, wilgotne, polarno-morskie powietrze, a chłodne arktyczne. Obecnie obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego, który w najbliższym czasie nie powinien ulec zmianie. Warunki do uprawiania turystyki są zmienne. TPN informuje, że w zależności od wysokości i nasłonecznienia: w części reglowej w godzinach rannych szlaki są  przymarznięte, miejscami mocno oblodzone. W godzinach południowych szlaki są mokre i błotniste, jednak w miejscach zacienionych cały dzień pozostają twarde i mocno oblodzone. Warunki te pogorszą się już w sobotę.

Dziś w dolinach tatrzańskich maksymalnie 10 st. C.; na wysokości ok. 1500 m n.p.m. spodziewamy się 7 st. C. temperatury dodatniej, zaś w strefie wierzchołków gór maksymalna temperatura wyniesie 3 st. C. Wieje lekki, północno-zachodni wiatr. Niebo jest bezchmurne, co nie zmieni się aż do godzin późno popołudniowych. Nie prognozuje się wystąpienia opadów atmosferycznych. Termika: zimno i sucho. Ciśnienie wynosi 1023 hPa i zaczyna spadać.

W sobotę od rana zachmurzenie będzie wzrastać, by popołudniu osiągnąć nawet 90% nieba. Możliwe przejaśnienia. Dla tego dnia prognozowane są opady śniegu (3 mm/12 h); termika: zimno i mokro. Na wysokości dolin tatrzańskich spodziewamy się maksymalnie 3 st. C. Wyżej, w strefie występowania kosówki 0 st. C. zaś na wysokości wierzchołków gór nawet -4 st. C. W stosunku do poprzednich dni to znaczne ochłodzenie. Uwaga na wiatr, który może być bardzo silny! Tego dnia w porywach może osiągać nawet 100 km na wysokości ok. 2000  m n.p.m.

Niedziela prawdopodobnie będzie jeszcze zimniejszym dniem. Prognozowane sa opady śniegu i duże zachmurzenie (do 100% nieba). Maksymalna temperatura w dolinach ma wynieść tylko 1 st. C na plusie. Na wysokości ok. 1500 m n.p.m. spodziewamy się ok. 0 st. C; w strefie graniowej (ok. 2000 m n.p.m.) -5 st. C. Nadal wiać będzie bardzo silny wiatr, którego porywy w ciągu dnia mogą osiągać do 95 km/h, zaś w nocy nawet powyżej 100. Mogą wystąpić śnieżyce.
 
Prognoza warunków została sporządzona na podstawie danych z godzin porannych z dnia 14. 03. 2014 r. Udając się w góry należy brać pod uwagę szybko zmieniające się warunki, na bieżąco sprawdzając aktualne dane pogodowe i stan zagrożenia lawinowego. W wyższej partii Tatr nadal konieczne jest posiadane i umiejętność użycia zimowego sprzętu (czekan, raki, lawinowe ABC) a także doświadczenie zimowe.  Panujące warunki są dość zdradliwe, należy w sposób szczególny uważać na poślizgnięcia w trudnym terenie.

Ze względu na powalone drzewa zamknięte są następujące szlaki turystyczne:

- Hala Gąsienicowa - Rówień Waksmundzka
- Hala Gąsienicowa - Krzyżne - Dol. Pięciu Stawów
- Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska
- Dolina Lejowa
- Z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły

 

Małgorzata Tomik

Fot. pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować