Warunki w Tatrach 7-9 marca

piątek, 07 marzec 2014 07:43

Miesiąc marzec zwykle przynosi pogodę zmienną i trudną do przewidzenia. Tym razem „im dalej w weekend, tym więcej słońca”, którego przynajmniej w niedzielę nie powinno w Tatrach zabraknąć.

Siódmy dzień marca, piątek, w Tatrach rozpoczął się niezwykle pięknym uśmiechem aury. Od wschodu słońca (o godzinie 6.11) chmury nie przysłaniają łakomym promieniom wierzchołków gór. Do zachodu (godzina 17.31) sytuacja diametralnie się zmieni. Łącznie nie zapowiada się nawet 1 godziny nasłonecznienia w ciągu dnia. Będziemy obserwować postępujące zachmurzenie (do 80% nieba), które po godzinie 15.00 może przynieść opady śniegu. Obecnie obowiązuje umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego, który nie powinien ulec zmianie.
   
Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się dziś na wysokości tatrzańskich dolin wynosi 3 st. C. Wyżej nieco zimniej, na ok. 1500 m n.p.m. -1 st. C. W strefie graniowej termometry wskażą dzić ok. -4 st. C.  Wiejący z południowego wschodu wiatr w porywach osiągnie do 25 km/h. Jest mroźno i sucho, jednak wraz z możliwym wystąpieniem opadów śniegu termika przemianuje swoją wartość na „mroźno i mokro”. Ciśnienie wynosi 1027 hPa, powoli spada.

Kolejny dzień weekendu, sobota 8 marca powinna bardziej obfitować w wiosenne promienie słoneczne, w ciągu dnia wystąpi zachmurzenie umiarkowane, do 50 % do 80 % nieba. Wiatr, który nie będzie mógł się zdecydować na stabilny kierunek, będzie przybierać na sile. Po południu może osiągać w porywach 40 km/h.  Termika: mroźno i sucho. Na wysokości ok. 1000 m n.p.m prognozuje się 5 st. C „na plusie”. Wyżej, w strefie występowania kosówki 2 st. C; na wysokości wierzchołków Tatr spodziewamy się temperatury ujemnej, ok. -1 st. C. Spadające w piąte ciśnienie w sobotę i niedzielę będzie zacznie wzrastać. Dla drugiego dnia weekendu nie prognozuje się opadów atmosferycznych.

Niedziela w chwili obecnej jawi się jako najbardziej korzystny dzień do uprawiania turystyki górskiej w Tatrach. W ciągu dnia wystąpi nawet 8 godzin nasłonecznienia. Nie prognozuje się również opadów śniegu. Na wysokości dolin tatrzańskich w ostatnim dniu weekendu spodziewamy się 5 st. C. temperatury dodatniej; wyżej, na wysokości ok. 1500 m n.p.m. 2 st. C. „na plusie”, zaś w strefie graniowej prognozuje się maksymalnie -2 st. C. Termika: Mroźno i sucho. Północno-wschodni wiatr nadal dość silny, w porywach może osiągać 40 km/h. Zachmurzenie maksymalnie może przysłonić 30-50 % nieba.
 
Jak informuje TPN, obecnie w Tatrach warunki do uprawiania turystyki nie są korzystne. W części reglowej znajduje się warstwa świeżego, mokrego śniegu, pod którym w wielu miejscach szlaki są oblodzone. W wyższych partiach Tatr szlaki zasypane są świeżym śniegiem, nieprzetarte a ich przebieg jest niewidoczny. W wielu miejscach prowadzi się prace leśne związane z usuwaniem wiatrołomów. Niski pułap chmur może utrudnić orientację w terenie. Nie zapominajmy, że do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr wciąż niezbędne jest zimowe doświadczenie górskie  i używanie sprzętu zimowego (raki, czekan, zestaw lawinowy-detektor, sonda, łopatka), a także umiejętność posługiwania się tym sprzętem.
 
Prognoza warunków została sporządzona zgodnie z danymi obowiązującymi ok. godz. 7.30 dnia 07.03.2014 r. Wybierając się w góry należy na bieżąco  śledzić zmieniającą się aurę górską, prognozy pogody i aktualnie obowiązujący stopień zagrożenia lawinowego. Coraz dłuższy dzień zachęca do wyjścia w góry, pamiętajmy żeby na pierwszym miejscu zawsze stawiać bezpieczeństwo związane z odpowiednim przygotowaniem i zwyczajnym rozsądkiem.

Ze względu na powalone drzewa zamknięte są następujące szlaki turystyczne:

- Hala Gąsienicowa - Rówień Waksmundzka
- Hala Gąsienicowa - Krzyżne - Dol. Pięciu Stawów
- Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska
- Dolina Lejowa
- Z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły

 

Małgorzata Tomik

Fot. pkl.pl

Oceń ten artykuł
3.00
4
Zaloguj się, by skomentować