Warunki w Tatrach 28.02-02.03.

piątek, 28 luty 2014 08:01

Nadchodzący weekend przełomu lutego i marca wprowadzi nas w miesiąc, o którego kaprysach pogodowych zwykło się mówić „w marcu jak w garncu”. Zmienna pogoda w górach nie jest jednak dla nikogo zaskoczeniem.

Dziś piątek, ostatni dzień lutego, 59. Dzień roku. Po Tłustym czwartku wielu z nas nie otrząsnęło się jeszcze z uczucia przejedzenia. Część planuje w weekend Spalić nadwyżkę przyjętych kalorii, czy są ku temu odpowiednie warunki w Tatrach? Słońce wstało o godzinie 6.25 i pozostanie na niebie przez kolejne 10 godz. i 54 min., do 17.20. To daje 10 h i 54 min. na wędrówkę. Obecnie obowiązuje umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego, który ze względu na zapowiadane silne podmuchy wiatru i opady śniegu, może ulec zwiększeniu( zwłaszcza na wysokości powyżej 1600 m n.p.m.). Od rana wierzchołki Tatr chowają się w chmurach. Jest mroźno i sucho.

Na niebie spodziewamy się dziś dużego zachmurzenia (do 75%), które w godzinach popołudniowych ulegnie zwiększeniu. W ciągu dnia wystąpią tylko 2 godziny nasłonecznienia. Wiatr w porywach może dziś osiągnąć ok. 35 km/h. Po godzinie 12.00 wystąpią również opadów śniegu (0.1 mm/h). Maksymalna temperatura na wysokości ok. 1000 m n.p.m. wyniesie dziś 6 st. C., wyżej, strefie występowania kosówki 2 st. C „na plusie”, zaś na wysokości ok. 2000 m n.p.m. spodziewamy się dzisiaj maksymalnie -2 st. C.Dość silny, południowy wiatr sprawi, że temperatura odczuwalna będzie nieco niższa.
 
Sobota w Tatrach powinna okazać się nieco bardziej słonecznym dniem. Rankiem wystąpią mgły. W ciągu dnia zachmurzenie duże (do 75%) z przejaśnieniami. Po południu również możliwe jest wystąpienie opadów śniegu, słońce wciąż będzie chciało przebić się przez chmury. Drugi dzień weekendu przyniesie do 6 godzin nasłonecznienia. Maksymalna temperatura, jakiej możemy spodziewać się na wysokości dolin wyniesie 6 st. C, tak jak w dniu poprzednim. Wyżej, w strefie kosówki 2 st. C; na wysokości wierzchołków Tatr -1 st. C. Południowo-zachodni wiatr nieco zelżeje, w porywach osiągając ok. 20 km/h. Termika: mroźno i mokro, po południu mroźno i sucho.

Ostatni dzień weekendu – niedziela – na chwilę obecną wygląda na chwiejny pogodowo, inaczej mówiąc: „na dwoje babka wróżyła”. Dla tego dnia prognozuje się najbardziej korzystną pogodę, choć pesymiści pogodowi podają do wiadomości stałe zachmurzenie, optymiści: słońce. No cóż. Można przyjąć, że stan nieba okaże się tego dnia mozaikowy, z tendencją do zmiennego zachmurzenia. Niedziela powinna przynieść ok. 5 h nasłonecznienia. Termika: mroźno i sucho. Na wysokości 1000 m n.p.m. spodziewamy się maksymalnie 7 st. C.; wyżej, na wysokości ok. 1500 m n.p.m.: 4 st. C; w strefie graniowej temperatura będzie oscylować wokół 0 st. C. Tego dnia nie prognozuje się wystąpienia opadów deszczu czy śniegu. Wiatr zdecydowanie zmniejszy swoją siłę, osiągając w porywach ok. 15 km/h. Liczmy na niedzielne rozpogodzenia.

Prognoza warunków sporządzona jest na podstawie danych z godzin porannych 28. 02. 2014 r. Wybierając się w góry należy sprawdzać aktualny raport pogodowy oraz stopień zagrożenia lawinowego. TPN informuje, że obecnie w Tatrach  warunki do uprawiania turystyki: w części reglowej Tatr są dobre, miejscami występują oblodzenia szlaków. W ci ciągu dnia na drogach dojściowych do schronisk  występuje błoto pośniegowe i jest bardzo mokro. W wyższych partiach należy uważać na szlaki zasypane śniegiem. W większości są one nieprzetarte, a  ich przebieg może okazać się niewidoczny. Szlaki w tej części Tatr są także mocno oblodzone i śliskie. Dodatkowym utrudnieniem jest niski pułap chmur i mgły, które w znacznym stopniu ograniczają widzialność i utrudniają orientację w terenie. Pamiętajmy że do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr  wciąż niezbędne są zimowe doświadczenie górskie  i umiejętne używanie sprzętu zimowego (raki, czekan, zestaw lawinowy-detektor, sonda, łopatka).

Ze względu na powalone drzewa zamknięte są następujące szlaki turystyczne:


• Hala Gąsienicowa - Rówień Waksmundzka
• Hala Gąsienicowa - Krzyżne - Dol. Pięciu Stawów
• Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska
• Dolina Lejowa
• Z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły

 

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
4.50
2
Zaloguj się, by skomentować