Warunki w Tatrach 21-23 lutego

piątek, 21 luty 2014 09:00

Kolejny weekend zaserwuje nam niemal wiosenną aurę. Spodziewamy się opadów śniegu, ocieplenia i wiatru. W Tatrach Wysokich i Zachodnich chmury przeważą, ale słońce nie omieszka wykorzystać „swoich pięciu minut”.

Dziś o 6. 38 słońce leniwie obudziło śpiące góry. Na niebie będzie jeszcze dobrych parę godzin, opuści niebo o godzinie 17. 08. Piątek, 21. Dzień lutego, zdecydowanie będzie dniem wietrznym. Uwaga na wiatr, południowe podmuchy w porywach mogą osiągnąć około 60 km/h. Obecnie obowiązuje umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego z tendencją rosnącą (zwłaszcza powyżej 1400 m n.p.m.), ocieplenie i silnie wiejący wiatr mogą wpłynąć na wzrost zagrożenia. W ciągu dnia prognozowane są opady śniegu, mogące wystąpić zwłaszcza po południu. W Tatrach dziś będzie ciepło. W dolinach prognozuje się maksymalną temperaturę 6 st. C., wyżej, ok. 1500 m n.p.m. spodziewamy się 0 kresek, zaś w strefie graniowej -4 st. C. Termika: mroźno i mokro. W ciągu dnia przewaga chmur nad słońcem, (do 90% nieba).

W sobotę pogoda bardzo podobna do dnia poprzedniego. Wiatr prawdopodobnie utrzyma swoją prędkość, w porywach osiągając do 40 km/h. Temperatura powinna lekko się obniżyć. Zachmurzenie zmienne, jak na góry przystało, przeważnie duże (do 95%). W strefie reglowej temperatura wyniesie ok. 4 st. C. Możliwe wystąpienie opadów deszczu ze śniegiem. Wyżej, ok. 1500 m n.p.m. spodziewamy się maksymalnie -1 st. C; w strefie graniowej -4 st. C. Na każdej wysokości w tym dniu prognozowane jest wystąpienie opadów atmosferycznych (śnieg/deszcz). Termika: mroźno i mokro.

Niedziela pod względem pogodowym zapowiada się jako pozytywne zamknięcie weekendu. W ciągu dnia przeważać będzie małe zachmurzenie (20-30% nieba). Pojawi się też słońce. Wiatr prawdopodobnie jednak nie osłabnie. No, może tylko nieznacznie (w porywach około 30 km/h). Maksymalna temperatura w dolinach wyniesie 2 st. C, wyżej, na wysokości piętra kosówki spodziewamy się -2 st. C; w strefie graniowej ok. -5 st. C. Dla tego dnia nie prognozuje się opadów atmosferycznych. Termika: mroźno i sucho.

Prognoza warunków na weekend opracowana jest na podstawie danych z godzin porannych dnia 21. 02. 2014 r. Planując wyjście w góry, należy na bieżąco kontrolować szacunki pogodowe i obserwować stopień zagrożenia lawinowego wraz z historią jego zmian. Jak informuję TPN, na chwilę obecną warunki do uprawiania turystyki w części reglowej Tatr są dosyć dobre, szlaki są przetarte, ale śnieg jest twardy, śliski i szczególnie na stromych odcinkach występują oblodzenia. W wyższych partiach szlaki zasypane są śniegiem i większość szlaków jest nieprzetarta i ich przebieg może być niewidoczny.  Śnieg jest zmrożony i bardzo twardy, a miejscami mocno zalodzony.
 
Podwyższenie temperatury, opady śniegu i silne wiatry mogą w najbliższych dniach spowodować wzrost zagrożenia lawinowego. Do poruszania się na wysokości powyżej schronisk konieczne jest zimowe doświadczenie górskie, posiadanie sprzętu zimowego, umiejętność jego użycia oraz oceny lokalnego zagrożenia lawinowego.

Ze względu na powalone drzewa zamknięte są następujące szlaki turystyczne:

- Hala Gąsienicowa - Rówień Waksmundzka
- Hala Gąsienicowa - Krzyżne - Dol. Pięciu Stawów
- Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska
- Dolina Chochołowska - Przełęcz Iwaniacka
- Dolina Lejowa
- Z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły

 

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować