Warunki w Tatrach 14-16 lutego

piątek, 14 luty 2014 09:00

Weekend rozpoczyna się wyjątkowo zimowo, jak na kaprysy aury tego roku. W Tatrach od miniowej nocy przybywa śniegu. Opady wystąpią głównie dziś, w piątek. A co przyniosą kolejne dni?

Dziś czternasty dzień lutego. Dla tych, którzy obchodzą Walentynki, święto zakochanych. Wierzchołki Tatr od rana ukrywają się w chmurach. Od rana sypie też sypie śnieg. Na chwilę obecną w Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego ze stała tendencją. Wyjście w góry wymaga bardzo dużej zdolności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego oraz doświadczenia zimowego, w znacznej mierze panują niekorzystne warunki do poruszania się w Tatrach.
   
Piątek przeważnie będzie dniem pochmurnym (90-100 % nieba). Przejaśnień można spodziewać się od południa. Padający śnieg ogranicza widzialność. Opady będą towarzyszyć nam w ciągu całego dnia. Termika: mroźno i chłodno. W dolinach maksymalna temperatura wyniesie dziś 1 st. C.; wyżej, na wysokości warstwy kosówki -2 st. C., zaś na w strefie graniowej -6 st. C. Cyrkulacja wiatru nie należy do przyjemnych wrażeń. Jego podmuchy w porywach wyniosą dziś około 30 km/h. Nie jest to korzystny dzień do uprawiania turystyki pieszej, zwłaszcza biorąc pod uwagę znaczne zagrożenie lawinowe, które po dodatkowych opadach śniegu i wietrze może ulec zmianie.
   
Kolejny dzień weekendu, sobota, przyniesie ze sobą zdecydowanie mniej chmur. Przejrzyste niebo (zmiennie około 30 % nieba) będzie zachęcać do wyjścia. Tego dnia  śnieg nie powinien  już padać. Wiatr, który w porywach osiągać będzie ok. 20 km/h, ustabilizuje się wiejąc z kierunku południowo-zachodniego. W dolinach spodziewamy się nawet 4 st. C; wyżej, na wysokości ok. 1500 m n.p.m. 0 st. C, zaś w strefie wierzchołków górskich -4 st. C. Temperatury lokalnie mogą się różnić. Świeża warstwa śniegu i ciepło nie wróżą bezpieczeństwa lawinowego.  Termika: zimno i sucho.
   
W niedzielę nieco zimniej, przybędzie też chmur (zachmurzenie zmiennie do 70 % nieba), słońce jednak nie zrezygnuje i gościnnie wystąpi na niebie. Dzień z przewagą zachmurzenia. Lokalnie w Tatrach Wysokich może zrobić się bardziej wietrznie, zachodni wiatr w porywach może osiągać do 45 km/h. W strefach reglowych maksymalna temperatura wyniesie ok. 5 st. . „na plusie”. Na wysokości ok. 1500 m n.p.m. spodziewamy się zera st. C., zaś na wysokości ok. 2000 m n.p.m. -2 st. C. Termika: zimno i sucho. Na niedzielę nie prognozuje się opadów atmosferycznych.
   
Warunki na weekend sporządzane zostały na bazie informacji z porannych godzin dnia 14. 02. 2014 r. Pamiętajmy, że pogoda w Tatrach jest zmienna i potrafi zaskoczyć. Wybierając się w góry należy na bieżąco sprawdzać aktualną pogodę oraz warunki panujące w górach. Bezwzględnie należy brać pod uwagę stopień zagrożenia lawinowego.
   
TPN informuje, że  obecnie w Tatrach panują niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. Szlaki znajdują się pod grubą warstwą świeżego śniegu, są nieprzetarte.  Dodatkowym utrudnieniem jest niski pułap chmur i mgła, które w znacznym stopniu ograniczają widzialność i utrudniają orientację w terenie. Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr  niezbędne jest zimowe doświadczenie górskie  a także używanie sprzętu zimowego (raki, czekan, zestaw lawinowy-detektor, sonda, łopatka) oraz umiejętność posługiwania się nim.
 
Przy znacznym stopniu zagrożenia lawinowego większość wycieczek dla osób, które nie posiadają  bardzo dużej zdolności do lawinoznawczej oceny sytuacji jest niebezpieczna. Uważajmy na siebie i oceniajmy możliwości wyjścia w góry adekwatnie do naszych umiejętności, doświadczenia i aktualnie panujących warunków.

Ze względu na powalone drzewa zamknięte są następujące szlaki turystyczne:

- Hala Gąsienicowa - Rówień Waksmundzka
- Hala Gąsienicowa - Krzyżne - Dol. Pięciu Stawów
- Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska
- Dolina Chochołowska - Przełęcz Iwaniacka
- Dolina Lejowa
- Z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły

 

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować