Nowy checkpoint w Tatrach

środa, 12 luty 2014 23:23

Na Hali Gąsienicowej, nieopodal schroniska Murowaniec, w ramach organizowanej przez TOPR i TPN akcji „Lawinowe ABC”, stanął drugi już w Tatrach check point (punkt kontrolny) detektorów lawinowych.

Standardowy zestaw nazywany powszechnie „lawinowym abc” składa się z łopatki, sondy oraz detektora lawinowego, który podczas wędrówki powinien być włączony na tryb nadawania. Posiadanie tego kompletu nie gwarantuje bezpieczeństwa lawinowego, na które składają się również umiejętność wyboru szlaku, wiedza lawinowa, doświadczenie i rozsądne planowanie – bez niego jednak nikt nie powinien poruszać się zimą. W razie zejścia lawiny, cały zestaw jest niezbędny do pomocy ofiarom, a detektor pełni tu szczególną funkcję: pozwala nawzajem się zlokalizować.
 
Ze względu na istotną rolę detektora, bardzo ważne jest, żeby działał bez zarzutów. Do tej pory sprawność urządzenia mogliśmy sprawdzić w Kuźnicach, dzięki check point’owi zainstalowanemu w tym miejscu w ramach poprzedniej edycji akcji „Lawinowe ABC”. Teraz możemy to zrobić również na Hali Gąsienicowej.

Jak obsłużyć urządzenie sprawdzające? To bardzo proste: Wystarczy zbliżyć do tablicy kontrolnej swój detektor, włączony na funkcję „send” (nadawanie). Urządzenie poprzez analizę wysyłanego sygnału jest w stanie sprawdzić stan techniczny naszego detektora. O wyniku dokonanej kontroli informuje nas poprzez zapalenie światła – zielone oznacza sprawny detektor.
 
Urządzenie sprawdzające (check point) przekazał partner akcji, firma Pieps. W tym roku trwa trzecia już edycja akcji „Lawinowe ABC”, w ramach której podejmowane są takie działania, jak wydanie książki „Lawiny. Poradnik dla narciarzy i turystów” oraz ulotki „Uwaga, lawiny”,  szkolenia lawinowe. W planie jest uruchomienie centrum treningowego na Kalatówkach, wycieczki edukacyjne oraz konkurs dla internautów. Wszystkie elementy mają za zadanie realne zwiększenie poziomu wiedzy na temat lawin u turystów, a co za tym idzie –  także bezpieczeństwa podczas podejmowanych przez nich zimowych wypraw w góry.

 

Małgorzata Tomik

Fot. www.lawinoweabc.pl

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować