Warunki w Tatrach 7-9 lutego

piątek, 07 luty 2014 08:52

Przyzwyczajeni już do nietypowego jak na tą porę roku ciepła, z niecierpliwością wypatrujemy zimy. Kolejny weekend lutego nadal nie zaskoczy nas jej srogie oblicze, choć przybędzie trochę świeżego śniegu.

Dziś piątek, siódmy dzień lutego. Słońce, które wstało dziś w Zakopanem o godzinie 7. 01, określa długość dnia na 9 godzin i 45 minut. Z przyjemnością obserwujemy, jak dzień stopniowo się wydłuża, dając nam więcej czasu na wędrówkę. Na chwilę obecną w Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego z tendencją malejącą. Niebezpieczeństwo rośnie na wysokości powyżej 1600 m n.p.m. Pokrywa śnieżna jest umiarkowanie związana na niektórych stromych stokach, na ogół jednak jest związana dobrze. Grubość pokrywy śnieżnej w szczytowych partiach Tatr wynosi 51 cm.
   
Od rana przez wierzchołki tatrzańskich szczytów przelewają się chmury, co nie przeszkadza jednak słońcu w dominacji na niebie. Dopiero w godzinach popołudniowych zachmurzenie zwiększy się do 70-0% nieba. W dolinach możemy spodziewać się dziś temperatur dodatnich, maksymalnie 4 st. C. Wyżej, około 1500 m n.p.m. uświadczymy dziś najwyżej 0 st. C. W partiach graniowych Tatr temperatura lekko ujemna: -3 st. C. Wieje  południowy wiatr, który w porywach może osiągać dziś 35 km/h. Pułap chmur powinien utrzymywać się nisko, umożliwiając tym, którzy przebywają w strefie graniowej, doświadczać słońca ponad chmurami. No, chyba że kapryśna górska aura zażyczy sobie inaczej. Termika: zimno i mokro. Możliwe niewielkie opady deszczu ok. 0,1 mm/12 h).
   
W sobotę poranek nieco bardziej pochmurny. W ciągu dnia zachmurzenie zmienne, osiągnie maksymalnie 90%, należy jednak również spodziewać się słońca. Południowy wiatr będzie się wzmagał, w porywach osiągając ok. 45 km/h. Maksymalne temperatury, jakich możemy się spodziewać, to: dla wysokości ok. 1000 m n.p.m. 4 st. C.; dla 1500 m n.p.m. 1 st. C „na plusie”, zaś w strefie graniowej tak jak dnia poprzedniego -3 st. C. W sobotę w ciągu dnia istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia nieznacznych opadów śniegu. Termika: mroźno i mokro. W nocy wiatr będzie się wzmagał (do 75 km/h).
   
Niedziela zapowiada się jako dzień raczej pochmurny, z opadami śniegu. Maksymalna temperatura w dolinach wyniesie ok. 5 st. C.; na wysokości piętra kosówki spodziewamy się 1 st. C, w strefie graniowej – 3 st. C. To nadal nie jest zima, choć śnieg będzie prószyć. Południowy wiatr zelżeje, w porywach osiągając ok. 20 km/h. Silniej powieje tylko wysoko w górach. Termika: mroźno i mokro. Po mało atrakcyjnej niedzieli, cierpliwi turyści doczekają poniedziałku, który zapowiada się na niemal bezchmurny, słoneczny dzień bez prognozowanych opadów.
   
Prognoza warunków sporządzana jest na bazie danych aktualnych w godzinach porannych dnia  07. 02. 2014 r. Wybierając się w góry, należy pamiętać o kaprysach pogody i na bieżąco sprawdzać komunikaty dotyczące aury oraz obowiązujący stopień zagrożenia lawinowego. TPN informuje, że obecnie w części reglowej  Tatr warunki do uprawiania turystyki są dobre, tylko miejscami szlaki są oblodzone. Znaczna część szlaków jest już bez śniegu i w ciągu dnia, wraz ze wzrostem temperatury  na szlakach robi się mokro i błotniście.
 W wyższych partiach Tatr  warunki są trudne. Śnieg na szlakach jest zmrożony i bardzo twardy, na graniach szlaki są wywiane ze śniegu i są mocno oblodzone.  Zawietrzne odcinki szlaków są zawiane, miejscami potworzyły się zaspy.  Do uprawiania turystyki górskiej w partiach powyżej schronisk konieczne jest posiadanie i umiejętność użycia zimowego sprzętu (czekan, raki, sprzęt lawinowy).  

Ze względu na powalone drzewa zamknięte są następujące szlaki turystyczne:

• Hala Gąsienicowa - Rówień Waksmundzka
• Hala Gąsienicowa - Krzyżne - Dol. Pięciu Stawów
• Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska
• Dolina Chochołowska - Przełęcz Iwaniacka
• Dolina Lejowa
• Z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły

 

Małgorzata Tomik

Fot. pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować