Wyjątkowo ciepły styczeń

poniedziałek, 03 luty 2014 15:46

Zakopane pamięta już kilka takich zim, nie da się jednak ukryć, że tegoroczny styczeń pod stopami Tatr zalicza się do najcieplejszych w historii, ze średnią temperaturą na lekkim tylko minusie.

W Zakopanem pomiary atmosferyczne prowadzone są od 1911 roku. Za sprawą zarejestrowanych danych możemy wnioskować, że miniony styczeń był jednym z najcieplejszych od czasu, kiedy prowadzone są tego rodzaju badania pod Tatrami. Jak informuje IMGW, średnia temperatura dla pierwszego miesiąca 2014 roku wyniosła -1,1 st. C. dziesiątego dnia stycznia zanotowano najwyższą temperaturę w miesiącu: 10,6 st. C.
 
Wyjątkowo ciepła była zwłaszcza pierwsza połowa miesiąca. W drugiej połowie stycznia zima przypomniała sobie o podtatrzańskim rejonie i objawiła się silniejszym mrozem, a także opadami śniegu, których w całym miesiącu łącznie nie było wiele (13 dni śnieżnych). Największa pokrywa śnieżna, jaką zanotowano w Zakopanem wynosiła 11 cm grubości.
 
Choć tegoroczny styczeń należał do rekordowych miesięcy pod względem „wysokich” temperatur w zimie, przewyższa go ten z 2007 roku. Średnia temperatura wyniosła wtedy 0,6 st. C „na plusie”. Również pokrywa śnieżna zwykła już bywać bardziej uboga: np. w 1990 roku odnotowano w Zakopanem maksymalną pokrywę śniegu wynoszącą jedyne 4 cm grubości.

Jak będzie dalej? Tego nikt nie jest w stanie przewidzieć z dużą dokładnością. Póki co, luty zaczął się również temperaturą dodatnią, to jednak za sprawą wiejącego w pierwszych dniach miesiąca wiatru halnego. Najprawdopodobniej nie tylko pod Tatry, ale także w rejon samych gór, mróz choć leniwie, to jednak powróci. Jak na zimę przystało.

 

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować