Warunki w Tatrach 31.01. - 02.02.

piątek, 31 styczeń 2014 09:00

Nadchodzi weekend przełomu stycznia i lutego. Nie będzie to wymarzony czas na górskie wędrówki, choć zapaleńcy pewnie i tak spróbują łowić jak najwięcej słonecznych momentów. Uwaga na halny!

Dziś piątek, ostatni dzień miesiąca stycznia. Zima w końcu przypomniała sobie o Tatrach. No, może nie taka z prawdziwego zdarzenia, ale taka, która już się nie wycofa. Słońce obudziło dziś Zakopane o 7.15. Coraz dłuższy dzień, będzie trwał dziś ponad 9 godzin. Zachód słońca o 16. 32. W Tatrach polskich, po silnych wiatrach przenoszących pokrywę śniegową, obecnie obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego z tendencją rosnącą. Na Słowacji zaś mamy „dwójkę”, która w godzinach popołudniowych przechodzi w „trójkę”. Uwaga, to nie wieści łatwych warunków. Uważać należy zwłaszcza na stromych stokach o wystawie północnej, północno-wschodniej i północno-zachodniej. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego.
 
W porównaniu do mrozów, jakie ostatnio można było odczuć na wysokości,  weekend zapowiada się dosyć ciepło, ale to sprawka nadciągającego wiatru halnego. Dziś w strefach reglowych maksymalna temperatura wyniesie ok. 2 st. C. na plusie. Wyżej, na wysokości piętra kosówki ok. -1 st. C. W strefie wierzchołków górskich dziś -5 st. C. Niebezpieczny halny wiatr przez cały weekend może dawać się we znaki, ale dziś zwłaszcza, w porywach osiągając (na wys. 2000 m n.p.m.) do 100 km/h. Termika: mroźno i sucho. Zachmurzenie duże, zmienne, do 80 % nieba. Ze względu na wiatr, słońce będzie walczyć i miejscami opanuje niebo, ale przeważnie królują dziś chmury. Nie przewiduje się wystąpienia opadów atmosferycznych. Z powodu remontu mostku zamknięty będzie dziś odcinek Drogi pod Reglami, pomiędzy Doliną ku Dziurze, a Doliną Strążyską.

W sobotę na każdej z wysokości spodziewamy się w przybliżeniu takich samych temperatur, co w piątek (2;-1;-5). Wiejący z południa wiatr, w godzinach popołudniowych powinien nieco stracić na swej sile, jednak miejmy na uwadze, że w porywach nadal może osiągać duże prędkości. Termika: mroźno i sucho. Zachmurzenie zmienne, małe, daje szanse na słońce, nie spodziewajmy się jednak bezchmurnego nieba. Ciśnienie będzie pomału spadać, nie spodziewamy się wystąpienia opadów atmosferycznych.

Ostatni dzień weekendu nie przyniesie znaczących zmian w temperaturze na poszczególnych wysokościach. Wstępnie spodziewamy się takiej samej sekwencji, jak w dniach poprzednich (na wys. 1000 m n.p.m. ok. 2 st. C; na 1500 m n.p.m. -2 st. C.; na wys. Ok. 2000 m n.p.m. -5 st. C.). Także wiatr osiągać będzie podobną siłę jak poprzednimi dniami. Niedziela jednak może przynieść ze sobą słabe opady śniegu,  ok. 1 mm/12 h. Termika: mroźno i mokro, tego dnia spodziewamy się też największego zachmurzenia (nawet do 90 % nieba).
   
Według informacji TPN, w wyższych partiach Tatr panują trudne warunki do uprawiania turystyki.  Wieje silny, porywisty wiatr powodujący zamiecie śnieżne i szlaki są pozawiewane, a  miejscami utworzyły się zaspy.  Pod  śniegiem, szlaki w wielu miejscach są  oblodzone i śliskie. Szlaki i drogi dojściowe do schronisk   są  dobrze przetarte. Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr  niezbędne jest doświadczenie górskie  i używanie sprzętu zimowego oraz umiejętność posługiwania się tym sprzętem.

Prognoza warunków sporządzona jest zgodnie z danymi z dnia 31. 01. 2014 r. Wybierając się w góry, należy mieć na uwadze nagłe załamania i zmiany pogody, śledzić aktualne prognozy i obowiązujący stopień zagrożenia lawinowego. Zdobywajcie szczyty, ale uważajcie na siebie. Jak wiadomo – zima jest piękna, ale nie lubi sobie żartować.

Dodatkowe zamknięcia szlaków pieszych:

Hala Gąsienicowa - Rówień Waksmundzka
Hala Gąsienicowa - Krzyżne - Dol. Pięciu Stawów
Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska
Dolina Chochołowska-Przełęcz Iwaniacka
Dolina Lejowa
Z Doliny Kościeliskiej na  Polanę Stoły

 

Małgorzata Tomik, Krzysztof Barcik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować