Warunki w Tatrach 24-26 stycznia

piątek, 24 styczeń 2014 08:42

Można powiedzieć: im dalej w weekend, tym lepsza pogoda. Nadchodzące dni zapowiadają się fantastycznie: mroźno i słonecznie. Przelotne opady śniegu prognozowane są jedynie na sobotę.

Dziś rozpoczynający weekend piątek, dwudziesty czwarty dzień stycznia. Słońce nad Zakopanem wstało o godzinie 7.23 i nie opuści nieba przez kolejne 8 godzin i 58 minut. Wierzchołki Tatr przysypane są śniegiem, który w ostatnim tygodniu przypomniał o tym, że ostatecznie jest zima, nie żadna inna pora roku. Na chwilę obecną obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego ze stałą tendencją. TOPR ostrzega, że ostrożność należy zachować zwłaszcza w terenie położonym wyżej niż 1800 m n.p.m., przede wszystkim pod ścianami i w pobliżu grani.

Obecnie w Tatrach panują trudne, częściowo niekorzystne warunki do uprawiania turystyki górskiej. Pod warstwą śniegu w wielu miejscach szlaki są oblodzone i śliskie. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy, zwłaszcza na wszystkich stromych i średnio stromych stokach podwyższonego ryzyka pod względem wystawy i wysokości. Nie trzeba dodawać, że bez sprzętu zimowego ani rusz.
   
Piątek jest jedynym dniem weekendu, który przyniesie nam dość duże zachmurzenie (do 80% nieba). Zachodni wiatr nie powinien dać się we znaki, osiągając dziś maksymalnie 15 km/h. Termika: mroźno i sucho. W strefie reglowej temperatura wyniesie dziś najwięcej -4 st. C. Wyżej, na wysokościach występowania kosówki, możemy spodziewać się -6 st. C. W strefie tatrzańskich szczytów (ok. 2000 m n.p.m.) doznamy dzisiaj -10 st. C. Pamiętajmy, że temperatura odczuwalna jest nieco niższa. Ciśnienie 1019 hPa, przez weekend będzie pomału spadać. Widzialność może być przed większość dnia ograniczona. W piątek nie spodziewany się w Tatrach opadów.
   
Sobota powinna przynieść ochłodzenie, będzie za to coraz więcej słońca (zachmurzenie umiarkowane, zmienne), w tych oczywiście momentach, kiedy niebo nie zasnuje się chmurami, mogącymi zwiastować nieznaczne opady śniegu (0,1 mm/ 12 h). Przeważnie jednak będzie  słonecznie. Termika: mroźno i sucho. Południowo-zachodni nabierze lekko na sile, w porywach osiągając maksymalnie 20-45 km/h. Będzie wzmagać odczuwalny mróz. W dolinach spodziewamy się ok. -10 st. C. Wyżej, na wysokości ok. 1500 m n.p.m. -14 st. C. W strefie szczytowej będziemy mogli odczuć nawet -18 st. C.
   
Niedziela słoneczna, niemal bezchmurna (do 20% nieba). Może okazać się dniem sprzyjającym wędrówkom górskim. Termika: mroźno i sucho. Wiejący z zachodu wiatr zelżeje, osiągając maksymalnie 10-15 km/h. Na wysokości ok. 1000 m n.p.m. w ciągu dnia maksymalna temperatura wyniesie -7 st. C. Wyżej, na wysokości piętra kosówki -9 st. C. Pomiędzy szczytami Tatr odczujemy trzynastostopniowy mróz. Ten słoneczny dzień  nie przyniesie ze sobą żadnych opadów.

Prognozę sporządzono na podstawie danych z dnia 24. 02. 2014 r. pamiętajmy, że góry zawsze mogą nas zaskoczyć nagłym załamaniem pogody. Wybierając się w trasę, musimy być na to przygotowani. Należy bacznie obserwować stopień zagrożenia lawinowego, który choć dziś ma stała tendencję, pod wpływem pewnych czynników może ulec zmianie. Do poruszania się w Tatrach zimą konieczne jest doświadczenie i posiadanie oraz umiejętność użycia sprzętu zimowego. Pogoda zachęca do wyjścia w góry, bądźmy jednak rozważni i oceniajmy na bieżąco skalę ryzyka, odpowiednio do warunków i naszych sił dobierając trasę.

Dodatkowo zamknięte szlaki:

Hala Gąsienicowa - Rówień Waksmundzka
Hala Gąsienicowa - Krzyżne - Dol. Pięciu Stawów
Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska
Dolina Chochołowska-Przełęcz Iwaniacka
Dolina Starorobociańska
Dolina Lejowa
W Dolinie Kościeliskiej:
1.na Polanę Stoły
2.na Przysłop Miętusi

 

Małgorzata Tomik

Fot. Anna Socha

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować