Warunki w Tatrach 17-19 stycznia

piątek, 17 styczeń 2014 08:39

Przed nami kolejny weekend stycznia. Pierwszy dzień, piątek, zdominowany jest przez front atmosferyczny znad Wysp Brytyjskich, który w najbliższych dniach może przynieść opady deszczu i śniegu również na południu Polski.

Dziś piątek, siedemnasty dzień stycznia. Stosunkowo niskie ciśnienie (1009 hPa na Kasprowym Wierchu) przez weekend będzie nieznacznie się wahać. W Tatrach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego z tendencją rosnącą. Słońce nad Zakopanem wstało o godzinie 7.29, po całym dniu usunie się z areny nieba o godzinie 16.10. To oznacza, że dzisiejszy dzień będzie trwać 8 godzin i 41 minut. Warunki do uprawiania turystyki są trudne i nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższych dniach uległy zmianie na bardziej dogodne.

Maksymalna temperatura jakiej możemy spodziewać się dziś w strefach reglowych, wynosi 4 st. C.; wyżej, na wysokości około 1500 m n.p.m. 0 st. C. W strefie szczytowej Tatr dziś maksymalnie -3 st. C. Poranny, nieznaczny wiatr (15 km/h w strefie graniowej) będzie się wzmagał wraz z biegiem dnia, osiągając w porywach najwięcej 50 km/h dla tej wysokości. Termika: mroźno i mokro. Zachmurzenie duże, z przejaśnieniami. Według prognoz w ciągu dnia i w nocy wystąpią niewielkie opady śniegu.

Sobota według prognoz będzie dniem o najmniejszym zachmurzeniu (w ciągu dnia 40-50% nieba na wysokości ok. 2000 m n.p.m.), biorąc pod uwagę kolejne trzy. Maksymalna temperatura w dolinach wyniesie 4 st. C. ; wyżej spodziewamy się 1 st. C. na plusie, zaś w strefie wierzchołków, tak jak w piątek, -3 st. C. Termika: mroźno i sucho. Występuje duże prawdopodobieństwo niewielkich opadów śniegu, jednocześnie w tym dniu możemy spodziewać się trochę wejrzeń słońca. Południowo-zachodni wiatr osłabnie, w porywach osiągając do 25 km/h, przeważnie jednak oszczędzając swoje siły. W związku ze zmianami frontalnymi, może cyrkulować.

W niedzielę znów zrobi się bardziej wilgotno (termika: zimno i mokro), również tego dnia mogą wystąpić niewielkie opady śniegu, zwłaszcza rano i w nocy z niedzieli na poniedziałek. Maksymalna temperatura w strefach reglowych dla tego dnia to 6 st. C. Nieco wyżej, spodziewamy się 3 st. C. Na wysokości około 2000 m n.p.m. siódmy dzień tygodnia przyniesie wahania w okolicy 0 st. C. Południowo-zachodni wiatr będzie się wzmagał, w porywach osiągając do 50 km/h w strefie szczytowej. Zachmurzenie umiarkowane, zmienne, w ciągu dnia do 90% nieba. Słońce również powinno mieć swoje pięć minut.
 
Nadciągający weekend może zachęcać do wyjścia w góry. Pamiętajmy jednak, że panujące warunki są bardzo zdradliwe. Ratownicy TOPR ostrzegają, że na bardzo twardym podłożu występują poduchy nawianego śniegu. Są one podatne na wyzwolenie małych lawin w postaci desek śnieżnych lub zsuwów, które mogą być przyczyną bardzo groźnych w skutkach upadków po zalodzonych zboczach. Wzrastająca temperatura, nasilający się wiatr oraz prognozowany w godzinach popołudniowych opad śniegu będą zwiększały istniejące zagrożenie lawinowe.
 
Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr  niezbędne jest doświadczenie górskie  i używanie sprzętu zimowego (raki, czekan, zestaw lawinowy-detektor, sonda, łopatka) oraz umiejętność posługiwania się nim. Pamiętajmy, że w górach może dojść do nagłego załamania pogody, musimy być przygotowani na kaprysy groźnej aury. Uważajmy, dobierając cel podróży do panujących warunków, doświadczenia, sił, sprzętu i umiejętności.

TPN informuje, że oprócz corocznie zamkniętych szlaków zimą, nie funkcjonują także:

• Hala Gąsienicowa - Rówień Waksmundzka
• Hala Gąsienicowa - Krzyżne - Dol. Pięciu Stawów
• Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska
• Dolina Chochołowska-Przełęcz Iwaniacka
• Dolina Starorobociańska
• Dolina Lejowa
• W Dolinie Kościeliskiej:
1. na Polanę Stoły
2. na Przysłop Miętusi

 

Małgorzata Tomik

Fot. http://www.pkl.pl/kasprowy/Kamery

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować