Puchar Świata w skokach w Zakopanem

czwartek, 21 styczeń 2016 10:56

Pod Tatrami, jak co roku, zjawili się właśnie najlepsi skoczkowie świata i tłumy kibiców, aby stworzyć niesamowite widowisko, którego zazdrości nam cały świat.

Skoki narciarskie w Zakopanem

Skoki narciarskie to dyscyplina ściśle związana z górami. Dziś uwagę turystów przyciąga głównie Wielka Krokiew w Zakopanem, która, dzięki sukcesom Adama Małysza i Kamila Stocha, stała się areną zbiorowej ekscytacji i zarazem okazją do manifestacji patriotyzmu. Rokrocznie z okazji Pucharu Świata w skokach zjawiają się tu rzesze kibiców z biało-czerwonymi czapkami, szalikami itd., aby „dmuchać pod narty” naszym zawodnikom i przy okazji stać się częścią wspaniałej atmosfery, której sława obiegła już cały świat.

Skoki narciarskie a Tatry

Wielu z nich to ci sami ludzie, którzy następnie trafiają na tatrzańskie szlaki, bowiem w sercach tych, którzy pałają miłością do polskiego sportu i naszej rodzimej perły w kalendarzu PŚ, często gości również miłość do Tatr – naszego polskiego skrawka raju.

Wielu wybitnych ratowników i przewodników górskich wyczynowo uprawiało narciarstwo, w tym także skoki narciarskie. Wystarczy wspomnieć tylko nazwisko legendarnego zawodnika, mistrza Polski, rekordzisty Polski w długości skoku, wszechstronnego narciarza, Bronisława Czecha, który był także znanym taternikiem, toprowcem, autorem wielu spektakularnych przejść i zjazdów na nartach, uczestnikiem wielu wypraw ratunkowych. Dziś to właśnie przy ulicy nazwanej jego imieniem znajduje się Wielka Krokiew.

Mało kto wie, że terenie Tatr istniały kiedyś inne skocznie narciarskie. Jeszcze w czasach rozbiorów i I wojny światowej istniała skocznia na Polanie Kalatówki, do której w ciągu kilku lat dobudowano dwa mniejsze obiekty. Prawdopodobnie była to historycznie druga najstarsza skocznia na ziemiach polskich. W następnych latach, jeszcze przed budową Wielkiej Krokwi, rolę zakopiańskiego centrum skoków narciarskich pełniła skocznia w Dolinie Jaworzynki. Była ona dwukrotnie większa od Kalatówek – odnotowano na niej skok o długości 36 m. Skakano także na Hali Kondratowej.

Oto program tegorocznej imprezy:

Piątek – 22 I 2016:

16:00 – oficjalny trening
18:00 – kwalifikacje do konkursu indywidualnego

Sobota – 23 I 2016:

14:45 – seria próbna
16:00 – konkurs drużynowy

Niedziela – 24 I 2016:

14:30 – seria próbna
16:00 – konkurs indywidualny

Bilety kosztują 60-70 zł za dzień zawodów.

Krzysztof Barcik

Fot. Piotr Drabik

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować