„Uwaga, lawiny” - bezpłatna ulotka TPN

środa, 22 styczeń 2014 11:50

W tym roku wciąż jeszcze nie ruszyła działalność stacjonarnego treningowego centrum lawinowego na Kalatówkach. W ramach akcji „Lawinowe ABC”, ukazała się jednak bezpłatna ulotka informacyjna „Uwaga lawiny”.

Każdy, kto chce poszerzyć swoją wiedze lawinową, może odebrać bezpłatnie ulotkę, dostępną w Punkcie Informacji Turystycznej Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz w punktach sprzedaży biletów wstępu do TPN. Dla zainteresowanych, ulotka jest dostępna również w wersji PDF, do pobrania pod tym linkiem.

Teorię warto znać, ale dopiero w połączeniu z praktyką może stanowić solidny punkt oparcia w przypadku wyjścia w góry zimą. Pierwsze w Polsce stacjonarne centrum lawinowe, uruchomiono na początku marca 2013 roku na Polanie Kalatówki; bliźniaczy system uruchomiono również w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, przy Biurze Turystyki Górskiej 5+. Ich przeznaczeniem jest trening umiejętności dla wszystkich turystów, którzy chcą nauczyć się poszukiwania ofiar lawin.

Lawinowe centrum treningowe na Kalatówkach jest chwilowo nieczynne. Halny doprowadził do uszkodzenia jego konstrukcji oraz wytopił śnieg na treningowym lawinisku. Tegoroczne otwarcie centrum planowano na 4 stycznia. Tymczasem warunki nie sprzyjają, czekamy więc na śnieg, konieczny do rozpoczęcia treningu lawinowego.

Małgorzata Tomik
Fot. www.tpn.pl

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować