Warunki w Tatrach 10-12 stycznia

piątek, 10 styczeń 2014 09:00

W najbliższych dniach czeka nas zmienna pogoda, która charakteryzować się będzie przebłyskami słońca przez warstwę chmur i nieznacznymi opadami śniegu i deszczu ze śniegiem. Czyli „na dwoje babka wróżyła”. Uwaga na silny wiatr!

Piątek, dziesiąty dzień stycznia, od rana zachowuje wierzchołki Tatr w chmurach. Słońce nad Zakopanem wzeszło dziś o 7.33, swoją wędrówkę zakończy 8 h i 28 min. Później, o godzinie 16.01. W warstwie graniowej sypie lekki śnieg, niżej nieprzyjemny deszcz ze śniegiem. W ciągu dnia ma być mroźno i mokro (termika). Chmury pokryją do 90% nieba, choć chwilami możemy liczyć na przebłyski słońca. Uwaga na silny, zachodni wiatr. Wraz z biegiem dnia osłabnie, ale jego porywy mogą dochodzić do 65 km/h. W Tatrach polskich obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego z tendencją rosnącą. Warunki do uprawiania turystyki są trudne.

Maksymalna temperatura jakiej możemy spodziewać się dziś w dolinach wyniesie 1 st. C. Wyżej, około 1500 m n.p.m. odczujemy lekki mróz: -2 st. C. W warstwach szczytowych Tatr również zimno: -6 st. C. Pamiętajmy, że temperatura odczuwalna jest dużo niższa. Po południu lekkie opady śniegu ustaną. Słońce powinno dzisiaj przebić się przez chmury i mieć swoje „pięć minut” na niebie.
 
W sobotę spodziewane opady śniegu będą niewielkie (0.1 mm/12 h). Wierzchołki Tatr ukryte będą w chmurach, widzialność powinna być lepsza do wysokości 1500 m n.p.m. Mróz delikatnie zelżeje. W warstwach reglowych prognozowane jest 2 st. C. na plusie; wyżej, na piętrze kosówki -2 st. C, zaś w najwyższych partiach Tatr temperatura wyniesie około -5 st. C. Wiatr będzie wiał z kierunku południowo-zachowniego, w ciągu dnia, na wysokościach graniowych w porywach osiągając do 60 km/h. On również nieco odpuści. Na niebie zachmurzenie duże, zamiennie z przebłyskami słońca. Termika: mroźno i mokro. Uwaga! W nocy z sobotę na niedzielę prognozowane są silne podmuchy wiatru.

Niedziela również przyniesie ze sobą niewielkie opady śniegu, na każdej tatrzańskiej wysokości: od regla dolnego po wierzchołki gór. Wiatr ponownie będzie się wzmagał (do 70 km/h na wysokości i ok. 2000 m n.p.m.). Chmury zagęszczą się, jednak tak jak poprzednimi dniami, możemy spodziewać się przejściowych promieni słońca. W dolinach odczujemy -1 st. C. Wyżej, na wysokości ok. 1500 m n.p.m. -5 st. C,; w najwyższych patiach Tatr -9 st. C. (odczuwalna aż o 7 st. niższa). Termika: mroźno i mokro.

Uważajmy na trudne warunki panujące w górach. TPN ostrzega, że szlaki w wielu miejscach są mocno oblodzone. W Tatrach zawsze musimy być przygotowani także na nagłe, niespodziewane załamanie pogody. Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr  niezbędne jest doświadczenie górskie, posiadanie i umiejętność obsługi sprzętu zimowego. Wybierając się w góry należy odpowiednio się przygotować, a trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia.  Dni są krótkie i wycieczkę planujmy tak, aby wrócić przed zmrokiem. TOPR informuje, że zapowiadane silne wiatry i opady śniegu mogą wpłynąć na zwiększenie niebezpieczeństwa lawinowego, zwłaszcza powyżej 1500 m n.p.m.

Dodatkowo zamknięte są następujące szlaki turystyczne:
 
• Hala Gąsienicowa - Rówień Waksmundzka
• Hala Gąsienicowa - Krzyżne - Dol. Pięciu Stawów
• Polana Olczyska - Polana pod Kopieńcem
• Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska
• Staników Żleb - Przysłop Miętusi
• Dolina Chochołowska-Przełęcz Iwaniacka
• Dolina Starorobociańska
• Dolina Lejowa
• W Dolinie Kościeliskiej:
1. na Polanę Stoły
2. do jaskiń Mylnej, Raptawickiej i Obłazkowej
3. na Przysłop Miętusi

 

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować