Wielka rocznica naszych Przewodników

piątek, 24 styczeń 2014 09:00

Naszych, czyli tatrzańskich. A dokładnie: 60-lecie Koła Przewodników Tatrzańskich im. M. Sieczki w Krakowie. Przez cały rok będziemy śledzić obchody związane z rocznicą, a będzie na co popatrzeć.

Rola przewodników od samego początku eksploracji Tatr była i jest niezwykle ważna. Oprócz tego, że przyczynili się do rozwoju turystyki i taternictwa, wcześniej stanowili pomost dla naukowców, którzy zajmowali się opisywaniem i odkrywaniem uroków Tatr. Dziś wiele osób nie wyobraża sobie w pełni wartościowej, fachowo pokierowanej wycieczki w góry bez towarzystwa przewodnika. Wielu z nas dzięki nim może poszerzać swoje spektrum działania, dotrzeć tam, gdzie samemu nie byłoby tak łatwo; spełnić marzenie. Ciąży na nich duża odpowiedzialność, ale praca przynosi ogromną satysfakcję. Chylimy czoła przed ludźmi „wrośniętymi w góry” i jednocześnie cieszymy się z rocznicy 60 lat istnienia Koła, bogatego swoją historią, a także swoimi ludźmi.

Geneza powstania KPT im. M. Sieczki sięga aż do kwietnia 1953 roku, daty związanej z pierwszym kursem przewodników turystycznych w środowisku krakowskim. Zrzeszenie, wcześniej działające jako tatrzańska sekcja Koła Przewodników Terenowych przy oddziale krakowskim PTTK, zostało powołane jako samodzielnie działające 15 grudnia 1954 roku. Pierwszym prezesem Koła został Zbigniew Machalica. Obecnie tą zaszczytną rolę pełni pan Artur Mida. Przez lata wśród członków Koła, wśród których każdy przecież jest Osobistością, pojawiali się przewodnicy wybitni.
 
W roku 1965, przy okazji jubileuszu 90-lecia zorganizowanego przewodnictwa tatrzańskiego, Koło Przewodników Tatrzańskich przyjęło za swojego patrona wybitnego przewodnika XIX w. Macieja Gąsienicę-Sieczkę (m in. I wejście na najwyższy wierzchołek Świnicy w 1867, jedno z najwcześniejszych wejść na Lodowy Szczyt: 1870 r., II wejście na Wysoką z zejściem nową drogą przez Pazdury: 1876 r., I wejście na Mięguszowiecki Szczyt 1877 r., wejście nową drogą od pn. na Łomnicę 1878 r., I wejście na Mnicha w 1879 lub 1880 r., I wejście na legendarną Jastrzębią Turnię: ok. 1880 r., II wejście na Durny Szczyt: 1881, nową drogą z Dzikiej Doliny; I wejście na Szatana, ok. 1880 r.

Ten rok obchodów 60-lecia Koła będzie wyjątkowy nie tylko dla członków KPT im. M. Sieczki, ale także dla nas. Cieszymy się razem z Nimi. Będziemy podglądać najciekawsze wydarzenia, a także w nich uczestniczyć, do czego zapraszamy i Was, drodzy Czytelnicy Portalu Tatrzańskiego.

 

Małgorzata Tomik

Fot. KPT im. M. Sieczki w Krakowie - Członkowie Koła

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować