Warunki w Tatrach 3-5 stycznia

piątek, 03 styczeń 2014 09:00

Narzekaliśmy na to, że nie ma śniegu? Przed nami otwiera się weekend zmienny pogodowo, jednak w niedzielę w sobotę i niedzielę istnieje prawdopodobieństwo opadów. Możliwe, że dane nam będzie poczuć na skórze śnieg.

Trzeci dzień stycznia obudził się leniwie, morze chmur przelało się przez Tatry Wysokie, pozostawiając widoczne tylko szczyty górskie. Tatry Zachodnie w pełni widoczne, od rana skąpane w słońcu. Dzień będzie trwał dziś osiem godzin i siedemnaście minut. Wschód miał miejsce o godz. 7.35; słońce skończy swą wędrówkę o 15.52. Czas na jednodniową wycieczkę w Tatry z dnia na dzień się wydłuża. Piątek, według prognoz, będzie najlepszy spośród innych dni weekendu pod względem pogodowym do uprawiania turystyki wysokogórskiej. Na chwilę obecną panuje niski stopień zagrożenia lawinowego, z tendencją stałą.

Dziś maksymalna temperatura w strefach reglowych na lekkim plusie: 4 st. C. Wyżej, na wysokości ok. 1500 m n.p.m., oscylować będzie w okolicy) 0 st. C. Na temperaturę lekko ujemną możemy liczyć w strefie szczytowej Tatr, tam dziś około -3 st. C. Wczorajszy wiatr zelżał. Dziś powieje z zachodu, w porywach maksymalnie 35 km/h (w partiach szczytowych). Niebo niemal bezchmurne (do 30% zachmurzenia, zmiennie w ciągu dnia).W Tatrach króluje słońce.Opady deszczu i śniegu nie są prognozowane. Termika: zimno i sucho.

Sobota od rana powita nas zachmurzonym niebem, przez które jednak w ciągu dnia przebijać będzie się słońce (zachmurzenie zmienne, w granicach górnych do 90%). Maksymalna temperatura w dolinach wyniesie jutro nawet 7 st. C; na wysokości około 1500 m n.p.m. spodziewamy się 3 st. C, zaś w strefie graniowej Tatr sobota przyniesie 1 st. poniżej zera. Po południu występuje prawdopodobieństwo słabych opadów śniegu, być może przypomnimy sobie, jak wygląda. Południowo-zachodni wiatr będzie się wzmagał wraz z biegiem dnia, po południu w porywach może osiągać 30 km/h (w partiach szczytowych). Termika: zimno i mokro.
 
W niedzielę południowy wiatr może powiać nieco mocniej, w partiach szczytowych w porywach może osiągnąć 55 km/h. Niżej, oczywiście spokojniej. Maksymalna temperatura w strefie reglowej wyniesie 5 st. C, wyżej spodziewamy się około 1 st. C.; na wysokości graniowej (ok. 2000 m n.p.m.) temperatura ujemna: -3 st. C. W ciągu dnia przewaga zachmurzenia, słońce, tak jak i poprzedniego dnia, będzie jednak walczyć o swój byt na niebie. Istnieje prawdopodobieństwo opadów, zwłaszcza późnym popołudniem, w zależności od wysokości, może wystąpić deszcz lub opady śniegu. Termika: zimno i mokro. Choć w ten weekend zima może przypomnieć o sobie, nie liczmy jednak na jej pełne odwiedziny. Kolejne dni zwiastują więcej słońca, niż opadów śniegu. Pamiętajmy jednak, że to góry, a tam pogoda zawsze może sprawić nam niespodziankę.

Obecnie panują trudne warunki do uprawiania turystyki wysokogórskiej. Poruszanie się powyżej wysokości schronisk wymaga doświadczenia zimowego i umiejętności posługiwania się sprzętem odpowiednim dla tej pory roku. W wyższych partiach większość szlaków jest nieprzetarta. TPN informuje, że znaczne odcinki szlaków są mocno oblodzone. W warstwie reglowej usunięto większość szkód spowodowanych halnym, jednak nad szlakami zwisać mogą osłabione drzewa, które mogą się złamać.
 
Zamknięte są następujące szlaki:

1. Hala Gąsienicowa - Rówień Waksmundzka
2. Hala Gąsienicowa - Krzyżne - Dol. Pięciu Stawów
3. Przełęcz Nosalowa - Polana. Olczyska
4. Polana Olczyska - Kopieniec - Cyrhla
5. Cyrhla - Psia Trawka
6. Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska
7. Z Doliny  Kościeliskiej

• na Polanę Stoły
• do Jaskini Mylnej
• na Przysłop Miętusi
• przez  Przełęcz Iwaniacką do Dol. Chochołowskiej
• przez Wąwóz Kraków - Smoczą Jamę

8. Polana Małej Łąki - Przełęcz Kondracka
9. Staników Żleb - Przysłop Miętusi
10. Dolina Starorobociańska
11. Dolina Lejowa

 

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować