Warunki w Tatrach 20-22 grudnia

piątek, 20 grudzień 2013 09:00

W przedświąteczny weekend pogoda w kratkę. Ci, którzy zdecydują się jednak na wyjście w góry, będą mogli trafić na piękne widoki, przy małym zachmurzeniu i łaskawym spojrzeniu słońca.

Dziś piątek, dwudziesty dzień grudnia. Od samego wschodu słońca (7.31) bezchmurne i przejrzyste niebo, nad Podhalem mgły. Wraz z biegiem dnia, chmury przejmą jednak we władanie większą część nieba (do 80 %). Swoją wędrówkę słońce zakończy 8 godzin i 11 minut, licząc od wschodu. W Tatrach rano mamy do czynienia z niewielką inwersją temperatur. Obecnie obowiązuje niski stopień zagrożenia lawinowego, z tendencją rosnącą.
 
W ciągu dnia w strefie reglowej, odczujemy maksymalnie 2 st. C na plusie; na wysokości około 1500 m n.p.m. już -1 st. C. Co interesujące, a związane właśnie ze zjawiskiem inwersji temperatur, w strefie graniowej (ok. 2000 m n.p.m.), będzie nieco cieplej: -5 st. C. Nieznaczny wiatr, wiejący z kierunku południowo-zachodniego, w porywach osiągnie maksymalnie 20 km/h. Opady atmosferyczne nie są dziś spodziewane, termika: zimno i sucho. Duża wilgotność powietrza, do 92 %.

Sobota według wszelkich prognoz może okazać się najlepszym dniem weekendu na wyjście na szlak. Im bliżej godziny południowej, tym mniej chmur osłaniać będzie słońce. Niebo będzie niemal bezchmurne (20-30% nieba przejmą chmury). Termika: mroźno i sucho, bez spodziewanych opadów atmosferycznych. Na wysokości dolin, możemy spodziewać się maksymalnie 2 st. C., wyżej temperatura spadnie nieco poniżej zera, do -1 st. C. W strefie szczytowej odczujemy -4 st. C. Nieznaczny, południowo-zachodni wiatr (w porywach do 25 km/h), nie będzie mocno wpływał na temperaturę odczuwalną. Wilgotność powietrza wyniesie około 82 %.

W niedzielę nadejdzie dzień nieco bardziej pochmurny, ale słońce również odegra swoją rolę na arenie nieba (zmiennie do 30% zachmurzenia). Wiatr, niezmiennie będzie napierać z południowo-zachodniego kierunku, z niewielką, jak poprzednimi dniami siłą. Nieco silniej (w porywach do 40 km/h) powieje tylko na wysokości ok. 2000 m n.p.m. W strefie reglowej maksymalnie aż 4 st. C.; idąc między kosówką odczujemy temperaturę oscylującą w okolicach zera, nie przekraczającą 1 st. C. W strefie graniowej: -3 st. C. Termika: mroźno i sucho, brak spodziewanych opadów atmosferycznych.

Na dzień dzisiejszy w Tatrach panują  dogodne warunki dla wędrówek. Szczególną ostrożność należy zachować jednak na stokach ekstremalnych oraz tych bardzo stromych. W strefie reglowej część szlaków jest mocno oblodzonych. W strefie graniowej nie wszystkie są przetarte. Planując przedświąteczną, weekendową wędrówkę, należy na bieżąco śledzić komunikaty pogodowe oraz stopień zagrożenia lawinowego, ustalany przez TOPR (za EAWS). Dzień jest krótki, choć od 21 grudnia stopniowo będzie się wydłużać, pamiętajmy, by planować odpowiednio wybór trasy do panujących warunków i długości dnia.

 

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować